Buty typu Oxford

2018-07-20


Sympatycy eleganckiej męskiej mody z pewnością zetknęli się z butami typu Oxford. Tzw. oksfordy, to niezastąpione buty, na ważne okazje, a także kiedy nasz ubiór charakteryzuje bardziej formalny styl. Oksfordy charakteryzują się smukłą prostą formą i co bardzo istotne określonym stylem wiązania. Obłożyna jest zamknięta i ściśle przylega do bryły buta, nadaje to obuwiu bardziej formalny i elegancki wygląd.

Jaka jest historia tych butów?

Wiele wskazuje na to, że pierwowzór tego obuwia ma swe źródło u studentów Uniwersytetu w Oxfordzie, na co między innymi wskazuje ich nazwa. Pierwotnie miał to być but typu oxonian noszony w XIX wieku na kampusie. Według drugiej hipotezy buty pochodzą  od nazwy zamku Balmoral w Szkocji, wymienione obuwie w  wersji za kostkę i na guziki do dziś nazywane jest  z ang. balmoral boots.

Buty stopniowo ewoluowały i dzisiaj odnajdujemy je w różnych odmianach. Niewątpliwie jednak, klasyczne czarne oksfordy pozbawione dodatkowych zdobień są tym modelem, który w sprawdzi się idealnie jako buty na specjalne okazje takie jak ślub, spotkanie służbowe, czy rozmowa o pracę. Jako obuwie do użytku codziennego, jeżeli nasz styl charakteryzuje większa elegancja, świetnie nadają się oksfordy cap-toe mające naszyty nosek.

Z pewnością oksfordy, warto mieć w swojej szafie. Jest to obuwie, które nada naszemu stylowi specyficzny, elegancki charakter.
pixelpixel