Buty żeglarskie-doskonała alternatywa na ciepłe dni

2019-04-05


Wiosna już jest w rozkwicie, a przed nami coraz cieplejsze dni. Wraz z nadejściem słonecznej aury chętnie wybieramy lekkie, przewiewne obuwie. Czy jednak wybierając mniej formalne buty, możemy nadal zachować stylowy wygląd? Oczywiście odpowiedź jest pozytywna. Istnieje szereg modeli, które cechuje swoisty balans pomiędzy elegancją a swobodą.

Doskonałym przykładem tego typu obuwia są buty żeglarskie-boat shoes. Ich powstanie zawdzięczamy pewnemu amatorskiemu żeglarzowi oraz jego cocker-spanielowi. W latach trzydziestych XX w. Paul Sperry zauważył, że jego pies doskonale porusza się nawet po śliskiej powierzchni. Kiedy pokład żaglówki pokrywał się wodą, energiczny cocker-spaniel nadal mógł po nim swobodnie biegać, nie tracąc równowagi.

Paul zaczął wnikliwie analizować strukturę łap swego pupila, zrozumiał, że dzięki przerwom znajdującym się pomiędzy poduszkami woda jest usuwana zewnątrz. Dzięki temu mechanizmowi powierzchnia stopy zachowuje ciągłą przyczepność.To odkrycie przyczyniło się do stworzenia przez Sperrego specyficznej podeszwy wzbogaconej o charakterystyczną jodełkę. Jedynym mankamentem butów była ciemna podstawa, która zostawiała ślady na pokładzie.Kolejnym krokiem było właśnie użycie białej podeszwy eliminującej powyższy problem.

W 1935 roku Paul Sperry zaprezentował swoje buty szerszej publice. Oryginalnie bytu były wykonane z brązowej skóry, posiadały wzorowane na mokasynach poszycie na wierzchu oraz opisaną białą podeszwę. Z czasem powstało oczywiście więcej wariantów kolorystycznych.

Opisywane buty nazywane top-sider szybko zyskały popularność wśród żeglarzy, a ich zalety były tak duże, że buty te weszły do powszechnego użytku w amerykańskiej marynarce wojennej.

W obecnych czasach obuwie to jest bardzo chętnie używane jako element nieformalnego stylu. Świetnie pasuje do długich, jak i krótkich spodni, doskonale uzupełnia jeansy oraz bawełnianą koszulkę polo. Możemy nosić je wraz ze skarpetami, ale także można założyć je na gołą stopę. Oczywiście buty te nie będą pasowały do eleganckiego ubioru, jednak z powodzeniem możemy je użyć do nieformalnego garnituru.
pixelpixel