Dobór butów dla dziecka

2018-06-21
                                  


Poniżej przedstawimy kilka punktów, którymi warto się kierować dokonując zakupu butów dla naszej pociechy.

Pamiętajmy, że stopa naszego dziecka rośnie średnio 1 cm rocznie. Dla tego warto mierzyć stopę tuż przed zakupem, dzięki czemu unikniemy ryzyka zakupu zbyt małych butów. Jest, to niezwykle istotne, ponieważ małe obuwie sprzyja powstawaniu wad i deformacji stopy.


Nie warto kupować butów, które mają zbyt duży zapas. Jeżeli chcemy zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, likwidować ryzyko obtarć powinniśmy systematycznie dokonywać obmiaru stopy i wymieniać zbyt małe obuwie.

Możemy stosować się do zasady, że pełne buciki powinny być większe o około 10mm, natomiast sandałki kupujmy większe o 5 mm.

Nie kupujmy zbyt wąskich butów. Dziecko musi mieć swobodę poruszania palcami.

Dobrze gdy podeszwa jest wykonana z materiałów antypoślizgowych, oraz zachowuje elastyczność.

Istotny jest materiał z jakiego wykonana jest góra buta. Przykładowo w okresie letnim buty powinny być przewiewne, oraz chłonąć pot, a w zimie priorytetem jest odpowiednia izolacja.

Nie warto używać zdeformowanych butów starszego rodzeństwa, będzie to bowiem sprzyjało dziedziczeniu cech stóp poprzedniego właściciela.

Przede wszystkim pozwalajmy jak najczęściej chodzić naszemu dziecku na boso, co wzmocni mięśnie stopy, ale także wpłynie na prawidłowy rozwój całej sylwetki.
pixelpixel