Jak czyścić buty przeznaczone do biegania.

2018-08-10

Buty biegowe, zwłaszcza kiedy są często używane, szybko brudzą się. Biegamy przecież w różnych warunkach atmosferycznych, po różnych nawierzchniach. W trakcie użytkowania nasze buty szybko gromadzą pył i błoto, sprzyja temu specyficzna konstrukcja obuwia. Sportowe buty są często wyposażone w wentylujące siateczki, które niestety temu pomagają. Producenci butów odradzają prania obuwia w pralce, co najczęściej jest dobrym posunięciem. Użycie pralki sprzyja szybszemu zużyciu, co zostało opisane we wcześniejszym wpisie na blogu. 


Jak w takim razie czyścić buty? 

Najczęściej mokre, ubłocone buty powinniśmy odłożyć w suche miejsce. Dopiero kiedy wyschną usuwamy nagromadzone błoto uderzając butem o twardą powierzchnię, a następnie resztki brudu pozbywamy się szczotką. Pamiętajmy jednak, aby przed suszeniem wyciągnąć wkładki. 

Niekiedy możemy spłukać błoto z butów. Jednak nie należy przesadzać z tą metodą. Używamy jej zwłaszcza wtedy kiedy błoto dostało się do wnętrza buta. Możemy wlać trochę wody do środka i pomagając sobie szczoteczką usunąć zalegający brud. W tym wypadku również pamiętajmy aby wcześniej usunąć wkładki i wyczyścić je osobno. 

Jak już wcześniej wspomniałem nie należy prać butów w pralce. Jednak jeżeli obuwie jest wysłużone i koniecznie musimy użyć tej metody, to dobrze umieścić je w specjalnej siatkowej powłoczce przeznaczonej do prania butów, w ostateczności możemy wykorzystać w tym celu poszewkę na poduszkę.
pixelpixel