Jak dobrać obuwie do biegania w zimie.

2019-01-25

Jeżeli Twoją pasją jest bieganie, to zima raczej nie będzie stanowić dla Ciebie przeszkody. Oczywiście warto dostosować swój ubiór do warunków pogodowych /tutaj możemy przeczytać jaka odzież sportowa sprawdzi się podczas zimowego biegania/. Warto jednak pamiętać, że wybór właściwego obuwia znacznie zwiększy komfort uprawiania sportu, a także zabezpieczy nas przed kontuzjami.

Pamiętajmy, że zmienna zimowa aura dostarcza nam różnych wyzwań. Jednego dnia możemy biegać po śnieżnych zaspach, w następnym dniu musimy mierzyć się z oblodzonymi chodnikami, a kolejnym razem towarzyszą nam zimowe roztopy. Dla tego warto, aby nasze buty wyróżniało kilka ważnych cech.

Po pierwsze powinny być wyposażone w wodoodporną membranę, która osłoni stopy przed zmoczeniem i przemarznięciem.

Kolejnym istotnym punktem jest specjalny bieżnik. Podeszwa buta powinna być wykonana ze specjalnego rodzaju gumy, dodatkowo wyposażonej w chropowatą strukturę, która zabezpieczy nas przed poślizgiem.

Trzecim charakterystycznym punktem jest konstrukcja buta. Cholewka buta przeznaczonego do biegania zimą jest nieco bardziej zabudowana, nie jest tak przewiewna, jak w obuwiu przeznaczonym na lato. Chłód panujący zimą może być bardzo dyskomfortowy, warto odpowiednio się przed nim zabezpieczyć.

Jeżeli biegasz w naprawdę trudnych warunkach, to koniecznym okaże się zakup specjalnych butów wyposażonych w małe kolce. Oczywiście takie rozwiązanie raczej nie jest przeznaczone dla miejskich biegaczy, tu wystarczy nałożenie nakładek antypoślizgowych na buty. Obuwie z kolcami będzie odpowiednie, jeżeli decydujemy się na wymagające szlaki poza obszarami miejskimi.

Pamiętajmy też, że obuwie przeznaczone do biegania zimą nie będzie sprawdzać się w cieplejszych miesiącach. Buty zimowe doskonale chronią nas przed niskimi temperaturami i jest to jedna z ich zalet. Niestety latem stopa w takim obuwiu będzie bardzo grzała, wyraźnie zmniejszając nasz komfort.
pixelpixel