Jak prawidłowo pielęgnować obuwie?

2020-02-17
Jak prawidłowo pielęgnować obuwie?Prawidłowa pielęgnacja obuwia to podstawa, aby przedłużyć życie i wygląd swoich ulubionych butów. Jeśli chcesz, aby służyły Ci przez kilka sezonów i zachwycały swym blaskiem - zadbaj o to!


• Co to jest impregnacja obuwia?
• Jak prawidłowo czyścić i pastować buty ze skóry licowej?
• Jakie są dostępne preparaty do pielęgnacji obuwia?
• Jakie są domowe sposoby na pielęgnację obuwia?
• Nasza propozycja

Co to jest impregnacja obuwia?

Impregnacja obuwia to pierwszy krok, aby zabezpieczyć je przed brudem i wilgocią. Dobrze przeprowadzony proces impregnacji również ułatwia późniejsze czyszczenie.
Impregnacja to zabezpieczenie powierzchni buta przed przemakaniem i tym samym - zniszczeniem materiału. O ile dobrze ją przeprowadzimy i użyjemy preparatów odpowiedniej jakości, możemy zapewnić naszym butom długotrwałą i skuteczną ochronę. Systematyczna impregnacja obuwia sprawi, że skóra będzie odporna na działanie wilgoci, gdyż redukuje ona absorpcję skóry.
Oczywiście preparat musi być odpowiedni do rodzaju skóry, z którego wykonane jest obuwie.

Jak prawidłowo czyścić i pastować buty ze skóry licowej?

Staraj się czyścić swoje obuwie codziennie, po każdym chodzeniu. Dzięki temu impregnacja będzie dużo łatwiejsza i spowolni zużycie materiału. Wykorzystaj do tego celu wilgotną, bawełnianą ściereczkę. Jeżeli Twoje obuwie jest ze skóry licowej to zetrzyj po prostu brud z powierzchni buta. Natomiast do czyszczenia zamszu z kurzu lub zaschniętego błota, użyj specjalnej szczotki z włosia. Codzienne szczotkowanie, pozwoli Ci długo cieszyć się estetycznym wyglądem ukochanych, zamszowych botek.
W odpowiedni sposób należy również suszyć obuwie, aby zapobiec pękaniu i rozklejaniu skóry. Buty powinny schnąć w przewiewnym pomieszczeniu, z dala od kaloryferów.
Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu, nałóż właściwy preparat i poczekaj do całkowitego wyschnięcia. Po nałożeniu pasty na buty, miękką szczotką do obuwia skórzanego, wcieramy preparat w skórę licową. Po wyschnięciu pasty, dla uzyskania lepszego efektu, czynność możemy powtórzyć. Następnie polerujemy obuwie miękką ściereczką, aż do wyraźnego połysku i buty znowu wyglądają super. Banalnie proste i skuteczne! Do usunięcia starych warstw pasty, warto co kilka miesięcy użyć renowatora.

Jakie są dostępne preparaty do pielęgnacji obuwia?

Adekwatnie do materiału z jakiego zostały wykonane buty, wybierz odpowiedni środek czyszczący. Na rynku istnieje wiele preparatów do pielęgnacji obuwia. Rozróżniamy środki do czyszczenia skóry licowej, cielęcej, czy też do czyszczenia zamszu lub nubuku. Ogólnodostępne preparaty to pasty, renowatory, pianki czyszczące i szampony. Dostępne są także dezodoranty do obuwia. Nadają one butom świeżość i wykazują się działaniem antybakteryjnym. Informację o preparatach do pielęgnacji uzyskamy we wszystkich, dobrze wyposażonych sklepach obuwniczych.
Popularnym i ogólnie cenionym środkami do pielęgnacji obuwia jest Timberland, czy też Dirt Blocker Empire.

Jakie są domowe sposoby na pielęgnację obuwia?

Jeżeli nie mamy pod ręką profesjonalnych środków do pielęgnacji skóry, powinniśmy rozejrzeć się po kuchni. Obuwie ze skóry licowej, po wcześniejszym oczyszczeniu można zaimpregnować dobrym olejem kuchennym. Świetnie do tego celu sprawdza się także oliwa z oliwek. W tym celu rozprowadzamy olej na całej powierzchni buta, następnie polerujemy go miękką ściereczką. Nic prostszego!

Do odświeżenia butów z zamszu lub nubuku możemy użyć skórki od białego chleba. To stary wypróbowany sposób, który daje świetne rezultaty. Chlebową skórką przecieramy materiał, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Do zamszu możemy także użyć mączki kukurydzianej. Nasypana na tłustą plamę i pozostawiona mączka na ok. 30 minut, skutecznie wchłania tłuszcz. Do odświeżenia zamszu nadaje się również soda oczyszczona. Buty należy posypać proszkiem, pozostawić na kilka chwil, a następnie przetrzeć miękką szczotką. Nieestetyczne plamy na tym rodzaju materiału, to codzienność. Należy więc łyżeczkę sody rozpuścić w połowie szklanki mleka. Następnie zamoczyć ściereczkę w tym roztworze i delikatnie przecierać plamę. Na koniec warto wyszczotkować obuwie.

Jeśli chcesz nabłyszczyć buty i nadać im witalny blask, użyj do tego celu skórki od banana. Dotyczy to oczywiście obuwia ze skóry gładkiej. Do tego celu świetnie nadaje się również sok z pomarańczy i sok z surowego ziemniaka. Natrzyj but połówką pomarańczy lub ziemniaka i zanim sok całkowicie wyschnie, wypoleruj jego powierzchnię. Użyj do tego miękkiej szmatki.

Nasza propozycja

Jeżeli jesteś zainteresowany obuwiem z naturalnej, wysokiej jakości skóry skorzystaj z oferty naszej hurtowni. Polecamy męskie buty zimowe renomowanej firmy American Club, dostępne w brązowym kolorze - odcień camel. Jest to niezwykle ciepłe i wygodne obuwie, sięgające za kostkę. Buty wykonane ze skóry, od wewnątrz ocieplone miękkim kożuchem. Posiadają także grubą, antypoślizgową podeszwę, przez co są bezpieczne i nie ślizgają się. Świetny wybór na mroźną, zimową aurę.
Męskie buty zimowe American Club
pixelpixel