Jak wybierać buty trekkingowe. 

2018-10-12


Buty trekkingowe, to najważniejszy element odzieży każdego wielbiciela pieszych wędrówek. Dobrze dobrane buty nie tylko zwiększą komfort rajdów turystycznych, ale także mogą nas uchronić przed kontuzjami.

Wybierając odpowiednie obuwie przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie po jakim terenie będziemy chodzić. Jeżeli nasze trasy będą przebiegać po miękkiej leśnej wyściółce niskich gór, to powinniśmy zdecydować się na buty nie zakrywające kostki. Oczywiście takie obuwie zachowuje pozostałe cechy modeli trekkingowych czyli wzmocnioną podeszwę, oraz nieprzemakalną strukturę.

Natomiast wyruszając w góry, gdzie przeważają tereny skaliste powinniśmy wybrać wysokie buty sięgające powyżej naszej kostki. Dzięki temu w trudnych warunkach, nasz staw skokowy zyska dodatkową stabilizację.

Wybierając wysokość cholewki możemy kierować się nie tylko terenem po jakim będziemy się poruszać. Wybór buta może być też uzależniony od zabieranego bagażu. Jeżeli na plecach będziemy nieść niewielkie obciążenie w formie małego plecaka, to wystarczy nam niższe obuwie. Natomiast jeżeli dźwigamy ciężki sprzęt, zaopatrzmy się w buty z wysoką cholewką. 

Kolejnym aspektem jakim możemy kierować się przy doborze właściwych butów trekkingowych jest ich podeszwa. Kiedy nasze szlaki prowadzą głównie przez niziny zdecydujmy się na solidne, ale cieńsze podeszwy. W wysokich górach sprawdzą się raczej dużo grubsze spody wzbogacone gumowym otokiem. Niekiedy dla lepszej amortyzacji buty takie mogą posiadać silikonową wstawkę ulokowaną pod piętą.

pixelpixel