Jakich błędów unikać przy zakupie butów do biegania.

2018-06-27

 

Obuwie powinno zapewniać komfort naszym stopom, jest to szczególnie istotne przy zakupie butów do biegania. Pokonując wiele kilometrów, nie możemy pozwolić sobie, aby but nawet w małym stopniu nie był właściwy dla naszego kształtu, oraz rozmiaru stopy.

Pierwszym punktem na, który musimy zwrócić uwagę jest właśnie rozmiar. Wykluczone jest używanie zbyt małych butów. Wybrany rozmiar powinien być nieco większy niż w butach używanych na co dzień. Pamiętajmy, że stopa biegacza jest poddawana dużym obciążeniom, przez co ma tendencje do wyraźnego puchnięcia. Najgorszym scenariuszem dla biegacza jest to kiedy po przebiegnięciu połowy dystansu but zaczyna nas obcierać.


Łatwo określić prawidłowy rozmiar przykładając kciuk do buta, wolna przestrzeń powinna mieć długość naszego paznokcia.

 

Znaczenie ma też nasza waga. Kiedy stopa uderza o ziemię w czasie biegu średnie obciążenie to trzykrotność naszej masy. Kupując obuwie dedykowane dla lżejszego biegacza, musimy się liczyć z ich szybszym zużywaniem. Buty przeznaczone do biegania miewają oznaczenia typu +65, czy +80, które określają masę biegacza.

 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest nawierzchnia po jakiej biegamy. Jeżeli najczęściej naszymi trasami biegowymi jest asfalt szos, albo betonowe chodniki, powinniśmy wybrać buty z podwyższoną amortyzacją. Z reguły takie obuwie ma grubszą podeszwę, oraz specjalne wkładki.

Z kolej kiedy nasze treningi najczęściej odbywamy na bieżni powinniśmy zwrócić uwagę aby podeszwa była elastyczniejsza i zapewniała dobre przywieranie do podłoża.

pixelpixel