Jakie są podstawowe cechy dobrego obuwia?

2020-02-20
Jakie są podstawowe cechy dobrego obuwia?Podstawową cechą charakteryzującą dobre obuwie, zdecydowanie jest wytrzymałość. Decydując się na zakup butów, zarówno mężczyźni, jak i kobiety wybierają właściwe dla siebie kryteria. Dla niektórych najistotniejsza jest cena. Dlatego też skrupulatnie szukają wyprzedaży lub kupują tańsze buty z gorszych komponentów. Dla innych najważniejsza jest marka bądź super oryginalny design. Natomiast zdecydowana większość poszukuje po prostu wygody i komfortu. Czym więc należy się kierować przy zakupie dobrych butów?

• Wytrzymałość to podstawa dobrego obuwia
• Nieprzemakalność butów, czyli komfort użytkowania
• Przewiewność obuwia to gwarancja zdrowych stóp
• Jak dobrać właściwy rozmiar butów?
• Nasza propozycja

Wytrzymałość to podstawa dobrego obuwia

Wytrzymałość to najważniejsza sprawa, jeżeli łatwo przywiązujemy się do ulubionych ubrań. Jeśli z trudem żegnamy się z ukochanymi botkami to właśnie wytrzymałość, będzie najważniejszym kryterium przy wyborze dobrych butów. W związku z tym warto zakupić odpowiadający nam fason wykonany z wysokiej jakości materiałów. Właściwie pielęgnowana skóra naturalna z błyszczącym wierzchem tzw. skóra licowa to zdecydowanie najlepszy wybór.
Oprócz regularnego pastowania tego rodzaju obuwia dobrze jest przywrócić naturalną wartość pH skóry. W tym celu zaleca się użycie specjalnego środka czyszczącego, który dostępny jest w sklepach obuwniczych. Jest to uzupełnienie właściwej pielęgnacji obuwia, które skutecznie przedłuży jego przydatność. Przy zakupie dobrego obuwia należy zwrócić również uwagę na rodzaj podeszwy i sposób jej mocowania. Warto także zaopatrzyć się w specjalny olej do natłuszczania podeszwy. Dzięki temu przedłużymy ich eksploatację, gdyż natłuszczanie zapobiega ich ścieraniu i chroni przed wilgocią.

Nieprzemakalność butów, czyli komfort użytkowania

Kolejną ważną cechą, która wyróżnia dobre obuwie, jest nieprzemakalność.
W zależności od zapotrzebowania odbiorcy, na rynku istnieje wiele rodzajów obuwia z materiałów nieprzepuszczających wilgoci. Producenci prześcigają się w pomysłach, projektując obuwie z nieprzemakalnym, gumowym wierzchem. Należą do nich np. gumowce stylizowane na sztybletach, czy też gumiaczki z wdzięcznymi kokardami. Gumowce jednak nie nadają się do wielogodzinnego użytkowania z racji na swój nieprzewiewny charakter. Długotrwałe użytkowanie tego rodzaju obuwia może doprowadzić do odparzeń lub uciążliwej w leczeniu grzybicy. Łatwo dostępne i dosyć powszechne jest również nieprzemakalne obuwie wykonane z ortalionu. Są to zazwyczaj buty na sezon jesień/zima. Ortalion oprócz zatrzymywania wilgoci, również utrzymuje ciepło wewnątrz buta. Strukturę tego materiału stanowią gładkie włókna, dzięki temu łatwo usuwa się z niego zanieczyszczenia. Jeśli jednak stawiamy na klasykę i elegancję, to warto wybrać obuwie ze skóry naturalnej. W takim wypadku skórze należy zapewnić odpowiednią ochronę i zadbać o właściwą impregnację. Regularnie stosowana impregnacja podnosi jej odporność na działanie wilgoci i zapewnia nieprzemakalność obuwia. Warto pamkiętać, że właściwie zaimpregnowane buty można poznać po tym, iż woda skrapla się na ich powierzchni.

Przewiewność obuwia to gwarancja zdrowych stóp

Bardzo ważnym warunkiem określającym tzw. dobre obuwie jest jego przewiewność.
Jest to niezwykle ważna cecha, która gwarantuje komfort i zdrowie stóp. Wśród ogólnie dostępnego obuwia, największą przepuszczalnością i wentylacją charakteryzują się buty letnie. Jest to ogrom modeli i wzorów sandałów, tenisówek, klapek, czy też męskich mokasynów. Dobra przewiewność obuwia to wymagana cecha obuwia o każdej porze roku i w każdym sezonie. Właściwa wentylacja stopy chroni przed przegrzaniem, bolesnymi odparzeniami oraz chorobami grzybiczymi. Oczywiście doskonale oddychającym materiałem jest bawełna. Dlatego można spotkać wiele gatunków obuwia, właśnie z tego materiału np. ogromnie popularne tenisówki, czy też baleriny.
Jednak najbardziej uniwersalnym materiałem do produkcji butów zawsze była i jest nadal skóra naturalna. Jest to szlachetny, wytrzymały i oddychający materiał doskonały do wyrobu obuwia na każdą porę roku.

Jak dobrać właściwy rozmiar butów?

Odpowiedni rozmiar butów możemy poznać po dokładnym zmierzeniu stopy, ewentualnie wkładki. Najpierw mierzymy długość stopy. Kładziemy na podłodze kartkę papieru, następnie stawiamy na niej gołą stopę. Pięta powinna opierać się o ścianę tak, aby tworzyła z podłogą kąt prosty. Następnie obrysowujemy stopę i powtarzamy tę serię czynności również z drugą stopą. Od środka pięty do najdłuższego palca robimy pomiar obu stóp w centymetrach. Sugerujemy się tylko pomiarem większej stopy i dodajemy do ustalonego pomiaru ok. 0,5 - 1 cm luzu. Pomiar stóp najlepiej wykonać po południu lub wieczorem, gdyż zrobiony rano może być nieprecyzyjny.
Aby ustalić właściwy rozmiar butów można także skorzystać z poglądowej tabeli rozmiarów. Znajdziecie ją Państwo również na naszym blogu.
Warto pamiętać, że producenci obuwia często stosują własne rozmiarówki. Dlatego też długość wkładki może różnić się w zależności od marki.
Najlepiej więc sugerować się własnym pomiarem.

Nasza propozycja

Propozycją naszej hurtowni jest obuwie przejściowe dla kobiet, polskiej firmy Bratbut-Natalii dostępne w kolorze popielatym. Obuwie posiada interesujący wzór na niewysokiej koturnie. Są to buty niezwykle lekkie, przewiewne i wygodne. Wykonane zostały ze skóry naturalnej, dlatego też są wytrzymałe i odporne na wilgoć. Po prostu buty Bratbut-Natalii spełniają wszystkie kryteria tzw. dobrego obuwia.
BRATBUT-NATALII D335PO C. POPIEL ROZM.36-41
pixelpixel