Kalosze, buty na trudne warunki.

2018-07-06Kalosze już od pewnego czasu nie są kojarzone jako obuwie, z jakiego korzystamy wyłącznie z konieczności. Toporne buty stopniowo są wypierane przez coraz ciekawsze, estetyczne modele. Projektanci prześcigają się w pomysłach, tworząc buty imitujące glany, botki a nawet trampki. Oczywiście nadal można zakupić buty z wysoką cholewką przeznaczone do trudnych warunków pogodowych, chętnie używane przez rolników, wędkarzy, czy robotników. 


Oprócz designerskich modeli, oraz wspomnianych powyżej gumiaków o profilu roboczym, można także kupić kalosze w formie nakładek na buty. Chociaż teraz straciły nieco na popularności, to nie sposób odmówić im praktyczności.Z reguły wyróżniają się elastyczną konstrukcją, która z łatwością dostosuje się do kształtu obuwia na jakie je nakładamy. 

Z reguły kalosze wykonane z gumy przeznaczone są do pracy, natomiast na okres zimowy stosuje się konstrukcje wykonane z pianki oraz filcu.Modele designerskie często wykonane są z kauczuku i PVC, co umożliwia tworzenie nieco bardzie fantazyjnych konstrukcji. 

Kalosze są tym rodzajem butów, które mogą przydać się przez cały rok. To buty idealnie sprawdzające się przy deszczowej pogodzie, a także podczas pieszych wypraw, zwłaszcza kiedy odwiedzamy mniej uczęszczane tereny, z podmokłym gruntem. 

Pamiętajmy aby nie suszyć kaloszy przy grzejniku, a nawet nie wystawiać ich na mocne słońce. Poddana wysokiej temperaturze guma szybciej będzie się zużywać. Najkorzystniej jest ustawić buty podeszwą do góry, w suchym miejscu czkając aż ścieknie z nich woda. Natomiast wsunięte do środka gazety, pomogą wchłonąć wilgoć z wnętrza buta.
pixelpixel