Na co należy zwrócić uwagę kupując buty trekkingowe?

2021-05-25
Na co należy zwrócić uwagę kupując buty trekkingowe?

Wybierając buty trekkingowe, najpierw należy ustalić, po jakiej nawierzchni chcemy się przemieszczać. Jeśli więc planujesz aktywnie spędzić wolny czas ze znajomymi, np. wybierając się w góry, to musisz zadbać o właściwe do tego celu obuwie. Jednak tutaj pojawia się pytanie, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie, ponieważ obecnie dostępnych jest bardzo wiele modeli tego rodzaju butów.

  1. Z jakich materiałów powinny być wykonane dobrej jakości buty trekkingowe?
  2. Za co odpowiada dodatkowa powłoka w obuwiu trekkingowym?
  3. Jaką podeszwę powinny mieć buty do wędrówek górskich?
  4. Jak właściwie dobrać rozmiar butów trekkingowych?

 

Z jakich materiałów powinny być wykonane dobrej jakości buty trekkingowe?

Materiał, z którego uszyte są buty do wspinaczki górskiej to niezwykle istotne kryterium, jakim należy się kierować przy ich wyborze. Właśnie ten aspekt jest odpowiedzialny za nasze zdrowie, a nawet bezpieczeństwo podczas wymagających wędrówek po górskich terenach. Modele trekkingowe powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Dlatego też w tym typie obuwia cholewka zazwyczaj uszyta jest z naturalnej skóry zamszowej lub nubukowej. To rozwiązanie sprawia, że są one bardziej wytrzymałe, dobrze dopasowują się do stóp oraz są bardzo przewiewne. Jednakże do wykonania profesjonalnego obuwia trekkingowego, najpopularniejsze jest łączenie różnych rodzajów materiałów. Zazwyczaj jest to połączenie naturalnej skóry z wysokogatunkowym, nieprzemakalnym, ale cechującym się dobrą wentylacją materiałem tekstylnym. Dzięki takiemu połączeniu buty są trwalsze i w narażonych na urazy miejscach, skutecznie wzmocnione. Poza tym oddychające materiały zapobiegają nadmiernemu poceniu stóp.

Za co odpowiada dodatkowa powłoka w obuwiu trekkingowym?


Bardzo często w butach trekkingowych przeznaczonych do wspinaczek górskich producenci stosują dodatkowe powłoki.  Do najbardziej znanych i tym samym najpopularniejszych należy Gore-tex. Jej zastosowanie gwarantuje nieprzemakalność obuwia trekkingowego . Niestety podczas górskich wypraw często pogoda potrafi ulec błyskawicznej zmianie, nawet w ciągu kilku minut.
Właśnie dlatego nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu i komforcie, tylko należy wybrać najlepszy model z dodatkowymi udogodnieniami. Oczywiście można samodzielnie zabezpieczać swoje obuwie specjalnymi preparatami do impregnacji skóry. Jednakże modele, które charakteryzują się chroniącą powierzchnię buta powłoką, znacznie lepiej zabezpieczają stopy przed przemoczeniem oraz skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Jaką podeszwę powinny mieć buty do wędrówek górskich? 


Podeszwa, to kolejne ważne kryterium, którym należy się kierować przy zakupie odpowiednich butów do chodzenia po górach. Właśnie podeszwa jest odpowiedzialna za komfort podczas użytkowania każdego rodzaju obuwia, w tym także trekkingowego. Jest to bardzo istotny element składowy buta, który jednak nie tylko zapewnia wygodę, ale również dba o nasze bezpieczeństwo podczas wyprawy po wymagającym terenie. 
Dlatego też powinna być złożona z kilku warstw, a  zewnętrzna warstwa, zazwyczaj zrobiona jest z wyraźniej wyżłobionej gumy, która gwarantuje odpowiednią przyczepność do podłoża, nawet podczas wspinaczki po wilgotnej nawierzchni. Odpowiednia podeszwa zapewnia też dobrą amortyzację podczas chodzenia. Zwłaszcza górskie tereny obfitują w różne nierówności, dlatego też należy wybrać buty z grubą podeszwą z protektorem, która zarówno będzie chroniła stopy przed kontuzjami, jak i wpłynie na komfort użytkowania. Jeśli chcesz zadbać także o właściwą higienę swoich stóp podczas wyprawy po górach, to możesz także wybrać obuwie z miękką, antybakteryjną wkładką.

Jak właściwie dobrać rozmiar butów trekkingowych?


Jeśli znasz już kryteria, którymi powinieneś się kierować przy zakupie odpowiednich butów trekkingowych, to pozostaje tylko wybór właściwego rozmiaru. W szczególności, jeśli decydujesz się kupić obuwie przez internet, to musisz bardzo precyzyjnie określić rozmiar. Do tego celu należy sprawdzić długość wkładki butów w centymetrach i wybrać o 1 centymetr dłuższą. Dzięki takiemu niewielkiemu luzowi będziesz mógł założyć dodatkowo grube skarpety. Takie rozwiązanie sprawi, że nawet kilkugodzinny marsz na szczyt, nie sprawi Ci kłopotu.
Oprócz tego ten rodzaj obuwia powinien mieć większy rozmiar, również dlatego, że stopy podczas takich wypraw mają skłonność do puchnięcia. Poza tym schodząc w dół, stopy się nieco obsuwają i naciskają boleśnie na palce. Dlatego też założenie większych butów, jest po prostu najlepszym pomysłem.Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! 

pixelpixel