Sneakersy - historia sukcesu.

2018-09-14

Obecnie sneakersy świętują niezwykły sukces. Sportowe, wygodne obuwie, które świetnie sprawdza się jako buty do codziennego użytku znajduje się w nieomal każdej szafie.  Współcześnie możemy wybierać z niezliczonej liczby modeli, od przeznaczonych dla konkretnych dyscyplin sportowych, po designerskie buty odpowiednia dla nowoczesnych stylizacji.

Jaka jest historia tego typu obuwia, skąd pochodzi jego specyficzna nazwa? Szukając genealogii wspomnianych butów musimy sięgnąć aż do XIX wieku kiedy czasopismo Boston Journal użyło specyficznej nazwy sneakers w kontekście lekkich butów do tenisa używanych przez chłopców. Nazwa miała swoje źródło w angielskim słowie sneak - skradać się. Chodziło w tym wypadku o miękką gumową podeszwę umożliwiającą bezgłośne chodzenie. 

Pod koniec XIX stulecia firma Rubber Company wypuściła swój pierwszy model obuwia wyposażony w wspomnianą gumową podeszwę i lekką płócienną cholewkę. Wystarczyła dekada, by buty te zaczęły być produkowane masowo, ciesząc się coraz większą popularnością. Jednak do prawdziwego przełomu doprowadziła firma Adidas wypuszczając swoje modele sportowych butów. Spopularyzowała ten typ obuwia do tego stopnia, że nazwa marki stała się synonimem wszystkich butów o przeznaczeniu sportowym.

Od połowy XX w sneakersy przestały być domeną wyłącznie ludzi uprawiających sport. Noszenie tych butów na co dzień stało się po prostu modne. Powstawały coraz to nowsze modele, które osiągały niejednokrotnie bardzo wysokie ceny. Warto wspomnieć, że do popularyzacji tego typu butów mocno przyczyniła się kreacja Jamesa Deana w filmie Buntownik bez powodu. Grana przez niego postać nosiła właśnie sneakersy.  

Z roku na rok popularność sneakersów rosła, przyczyniały się do tego takie gwiazdy sportu jak Michael Jordan, czy znani muzycy rapowi.Dzisiaj możemy podziwiać setki innowacji dotyczącej samej konstrukcji buta, takich jak np. kieszonki wypełnione gazem, system pompowania buta, czy małe sprężyny w podeszwach, jak również ekstrawaganckie modyfikacje ich wyglądu. Sprawia to, że każdy znajdzie coś dla siebie w olbrzymim wachlarzu modeli sneakersów.
pixelpixel