Wybór obuwia dla początkującego tancerza.

2019-02-22

Taniec towarzyski w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy również w Polsce. Przyczyniła się do tego moda na aktywne spędzanie wolnego czasu i taneczne programy telewizyjne. Decydując się na pierwsze lekcje, z pewnością zastanawiamy się, jakie obuwie wybrać.

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Buty przede wszystkim muszą zapewniać niezbędny komfort. Wydaje się, że w tej odpowiedzi nie ma nic odkrywczego, przecież każde buty powinny być wygodne. Jednak przed obuwiem do tańca stawiamy specjalne wymagania. Dłuższy czas spędzony na parkiecie, połączony z intensywnym ruchem, surowo weryfikuje z pozoru wygodne obuwie. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiego obuwia, gdyż źle dobrany rozmiar i kształt buta, może być przyczyną kontuzji. Dlatego, po zakupie butów jeszcze przed udaniem się na salę taneczną, spędźmy w nich trochę czasu testując, jak reaguje na nie nasza stopa.

Buty przeznaczone ściśle do tańca towarzyskiego posiadają zarówno określony kształt, obcas i podeszwę. Męskie obuwie taneczne posiada dwa typy obcasów: standardowy i latynoamerykański. Ten pierwszy jest wyraźnie niższy, sięga około 2,5 cm. Drugi, mający 4,5 cm będzie stanowił dla nas większe wyzwanie. Z tego też powodu początkujący tancerz, powinien wybrać obcas standardowy.

Obuwie damskie nie tylko jest różnicowane wysokością obcasa, ale także jego kształtem. Możemy wybierać spośród kilku typów takich jak: slim, mający kształt szpilki, rozszerzanego u dołu flare’a nazywanego kieliszkiem, stabilnego cubana i klocka przeznaczonego dla juniorów.Jeżeli chodzi o wysokość buta, początkowa tancerka również powinna zaopatrzyć się w  niższe obuwie. Na wysoki obcas mogą ewentualnie zdecydować się panie, nawykłe do codziennego noszenia szpilek. 

Wybierając podeszwę, zdecydujmy się raczej na sztywniejszą. Twardsza podstawa butów lepiej nadaje się do nauki ruchów tanecznych zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Podeszwa buta przeznaczonego do tańca towarzyskiego powinna być wykonana z tzw. łosiówki. Jednak dla tancerza amatora, dopiero rozpoczynającego przygodę z tym typem ruchu, wystarczającym materiałem będzie mikroguma. 

Model buta, to kolejny istotny element, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Początkujący tancerz zdecydowanie powinien wybrać obuwie przeznaczone do tańców standardowych. Obuwie to, jest niższe niż buty do tańca latynoamerykańskiego i lepiej spisuje się podczas pierwszych lekcji. Natomiast tancerka, powinna zdecydować się na buty latynoamerykańskie, które są bardziej uniwersalne od standardowych i doskonale sprawdzą się jako model służący do nauki różnych stylów tanecznych.
pixelpixel