Jak należy dbać o buty zimą?

2021-02-19
 Jak należy dbać o buty zimą?

Zimowa aura to niestety nie najlepszy czas dla obuwia. Zaśnieżone chodniki, często posypane piaskiem lub solą wpływają fatalnie na nasze buty. Właśnie dlatego w sezonie zimowym musimy poświęcić więcej uwagi na ich właściwą pielęgnację. Dzięki temu  może uda nam się sprawić, że nasze ulubione buty posłużą nam jeszcze kilka kolejnych sezonów. 

 

  1. W jaki sposób prawidłowo czyścić skórzane buty?
  2. Jak wysuszyć przemoczone buty?
  3. Jak należy impregnować buty?

 

W jaki sposób prawidłowo czyścić skórzane buty?

 

Niestety zimą trudno uniknąć zasolonych chodników. Warto jednak wykazać się pewną ostrożnością i w miarę możliwości unikać chodzenia po głębokim śniegu. Jeśli mamy przed domem prawdziwą ślizgawkę, to zdecydowanie lepiej zabezpieczyć ją piaskiem, a nie solą. Ostatnio także popularne stało się wysypywanie na śliskie chodniki, zużytych fusów po kawie. Jest to zdecydowanie o wiele lepszy i bezpieczniejszy pomysł, który pozwoli oszczędzić nasze obuwie, ale także nie szkodzi zwierzętom.Jeśli chodzi o najważniejsze czynniki, którymi warto się kierować podczas pielęgnacji obuwia zimą, to należą do nich regularne czyszczenie oraz impregnacja. Najlepiej zrobić to zaraz po przyjściu do domu. Szybkie i dokładne czyszczenie butów z soli, błota i innych zanieczyszczeń, zdecydowanie pozwoli  przedłużyć ich żywotność.Oczywiście do prawidłowej pielęgnacji obuwia możemy użyć profesjonalnych środków do tego właśnie celu, lub postawić na sprawdzone domowe sposoby.Jeżeli preferujesz naturalne metody do usuwania białych zacieków z butów, wykonanych z naturalnej, gładkiej skóry licowej, to bardzo popularnym sposobem jest usuwanie ich przy pomocy roztworu wody z octem. Powinien on mieć proporcje 1:1. Oczyszczamy zacieki przy pomocy miękkiej ściereczki, zamoczonej w roztworze wody i octu. Innym także sprawdzonym sposobem jest używanie do tego samego celu wody z wodą utlenioną. Do połowy szklanki wody wlewamy dwie łyżki stołowe wody utlenionej. Podobnie jak przy wcześniejszej metodzie, usuwamy zabrudzenia ze skóry przy pomocy bawełnianej ściereczki, zamoczonej w roztworze. Z kolei, jeśli zamierzamy wyczyścić buty zamszowe, to wystarczy zamoczyć i dobrze wycisnąć ściereczkę w mieszance wody z płynem do naczyń. Jest to najprostsza i najszybsza metoda, ponieważ w każdym domu mamy pod ręką płyn do naczyń. Jeśli chodzi o proporcje, to do szklanki wody wystarczy dodać kilka kropli płynu i dobrze wymieszać.Natomiast buty wykonane ze skóry ekologicznej najłatwiej jest wyczyścić świeżym mlekiem i po obeschnięciu, wystarczy je dokładnie wypolerować. Do tego celu można użyć również wody z rozcieńczonym sokiem z cytryny. Jest to także prosta, ale skuteczna metoda pielęgnacji butów. 

 

Jak wysuszyć przemoknięte buty?

 

Jeżeli chodzi o suszenie obuwia skórzanego, to należy robić to w temperaturze pokojowej, w przewiewnym pomieszczeniu. Butów wykonanych ze skóry naturalnej, nie powinniśmy osuszać pod kaloryferem, ponieważ może to uszkodzić strukturą tego materiału i doprowadzić do zniekształceń. Dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i nie przyspieszać procesu schnięcia np. suszarką do włosów, ani kaloryferem, tylko powinniśmy pozwolić im wyschnąć samodzielnie. Aby uniknąć odkształcenia, możemy włożyć do butów stare gazety, papierowe ręczniki albo ryż. Dzięki ich właściwościom absorpcyjnym przyspieszają one proces osuszania. Warto takie wkłady wymieniać co kilka godzin.

 

Jak należy impregnować buty?

 

Przygotowując się do pielęgnacji obuwia warto upewnić się, że są one dobrze wysuszone. Jeżeli zaczniemy pastowanie mokrych butów, to w ten sposób możemy naruszyć strukturę materiału, a nawet go uszkodzić. Właściwa impregnacja polega na zabezpieczeniu  skórzanej powierzchni, co chroni ją przed przemoczeniem i oczywiście zniszczeniem. Jeśli regularnie i prawidłowo oraz przy użyciu odpowiednich do rodzaju skóry środków czyszczących, będziemy wykonywali ten proces, to z pewnością nasze buty posłużą nam dłużej, niż jeden sezon. Systematyczna impregnacja i pastowanie zapewniają długotrwałą ochronę, dzięki temu, że tak potraktowana skóra naturalna jest zabezpieczona przed absorpcją wilgoci z zewnątrz. Jeśli do pielęgnacji używamy profesjonalnych środków, to musimy tylko dobrać odpowiedni preparat do rodzaju materiału, z którego wykonane są buty. Zapraszamy do przejrzenia artykułu rozszerzającego ten temat.

 

pixelpixel