Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie regeneracyjne?

2021-08-30
 Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie regeneracyjne?

Wszyscy znamy uczucie, kiedy marzymy o tym, żeby wydostać się z ciężkiego, zabudowanego obuwia i uwolnić swoje stopy, aby umożliwić im dostęp do powietrza i tym samym odpoczynek i regenerację. Niestety chodzenie boso po twardych powierzchniach nie jest odpowiednie dla naszych stóp, szczególnie gdy doświadczamy dotkliwego bólu. Dlatego też zastanawiamy się nad tym, jakie obuwie wybrać, aby ułatwić szybszą regenerację po intensywnym i długotrwałym wysiłku.

Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie regeneracyjne?


Niezależnie od tego, jaka dyscyplina sportu jest nam najbliższa, czy jest to lekkoatletyka, siatkówka, krykiet, piłka nożna, albo wiele godzin spędzonych w pracy, to nasze stopy po prostu domagają się odpoczynku. Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne obuwie, które pozwoli im oddychać i zapewni właściwe wsparcie, które przyspieszy regenerację.

Kiedy stopa jest nadmiernie zmęczona, to kostka jest mocno napięta, a łuk ma tendencję do spłaszczania się. Mamy również bardzo zmęczone mięśnie oraz więzadła, co skutkuje powstawaniem bólów i obrzęków. Często w takiej sytuacji powięź podeszwowa jest nadmiernie rozciągnięta, ponieważ łuk stopy i ścięgno Achillesa mogą być również zbyt spięte. Niestety jest to niezwykle bolesna przypadłość, która wynika z intensywnego treningu i długotrwałego noszenia zabudowanych butów.Zatem biorąc pod uwagę te czynniki, aby zapewnić odpowiedni odpoczynek stopom, powinniśmy wybrać buty, które pozwalają im oddychać. Zamknięty but może uciskać wrażliwe i opuchnięte stopy po intensywnym wysiłku fizycznym. Idealnym wyborem będą więc sandały ortopedyczne z uformowaną wkładką. Taki wybór może mieć znaczący wpływ na redukcję bólu, oraz odpowiednie funkcjonowanie i zdrowie stóp.

Napięte więzadła i zmęczone mięśnie potrzebują także dobrej amortyzacji, aby mogły się szybciej regenerować. Podczas gdy wkładka korekcyjna jest ważna dla utrzymania właściwej struktury, miękka warstwa wierzchnia pomaga zmniejszyć wrażliwość stóp. Z kolei obuwie z pewnym uniesieniem na pięcie, może zmniejszyć nacisk na ścięgno Achillesa. Większość butów sportowych ma spadek od pięty do palców od 4 do 12 mm. Przejście ze strukturalnego buta sportowego do chodzenia na boso, kiedy stopa jest już chłodna, może być gotową receptą na kontuzję. Idealne sandały regeneracyjne powinny więc mieć podobną wysokość pięty.

Przy dużym obciążeniu pod stopą obuwie regeneracyjne pozwala uniknąć, wywierania zbyt dużego nacisku na powięź podeszwową. Natomiast rowek powięzi podeszwowej wyrzeźbiony we wkładce ortopedycznej, zapewnia niezbędne wsparcie, jednocześnie zmniejszając nacisk pod stopą.Decydując się na obuwie regeneracyjne, warto postawić na sandały ortopedyczne o podwójnej gęstości, które spełnia wszystkie wymagania dotyczące tego typu butów. Takie buty powinny mieć mocną warstwą bazową z przesunięciem 12 mm i rowkiem powięzi podeszwowej. Natomiast warstwa wierzchnia musi być super miękka, aby zapewnić maksymalny komfort podczas użytkowania.

Kiedy główną przyczyną odczuwania przykrych dolegliwości jest nadmierne obciążenie prawidłowej stopy, które powstało np. w wyniku długotrwałego chodzenia w butach na wysokim obcasie lub też w innych zabudowanych modelach obuwia, to można zaopatrzyć się we wkładki żelowe, np. silikonowe, lateksowe czy z kauczuku termoplastycznego (TPR). Mają one specjalną konstrukcję, która pomaga skutecznie uniknąć bólu stóp. Mogą to być wkładki pełne lub niepełne, które umieszcza się tylko w przedniej lub tylnej części buta.Wkładki ortopedyczne powinny korygować stopy i utrzymywać je we właściwej pozycji. Zazwyczaj stosowane są one w trakcie specjalistycznego leczenia ortopedycznego z powodu wrodzonych lub nabytych wad stóp. Jednak przy takich problemach nie należy wybierać ich samodzielnie, tylko wówczas zalecana jest konsultacja ze specjalistą podologiem.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w budowie stóp zalecane jest noszenie specjalnych wkładek do codziennego obuwia. Sprawdzą się one zarówno w profilaktyce zniekształceń, jak i wspomogą właściwe leczenie, spowodowane tymi dolegliwościami. Zapewniając odpowiednie ułożenie stóp, wkładki ortopedyczne zapewniają właściwą postawę ciała oraz pracę stawów kolanowych, biodrowych oraz skokowych. Dzięki temu pozwalają one uniknąć nieprawidłowości w ich strukturach.Warto wiedzieć, że także ból w okolicach kręgosłupa czy też barku może mieć związek ze stopami. Dlatego też odpowiedni rodzaj wkładek do butów dobiera się w zależności od rodzaju przeciążenia, czy też deformacji stopy. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

pixelpixel