Jakie są rodzaje łyżek do butów i dlaczego warto ich używać?

2022-09-19
Jakie są rodzaje łyżek do butów i dlaczego warto ich używać?

Historia łyżki do butów ma ponad 100 lat. Ten szczególny przyrząd nie stracił na aktualności i ciągle jest popularny w obecnych czasach, ponieważ pozwala przedłużyć żywotność naszych butów. Zadaniem tego praktycznego przedmiotu jest zabezpieczenie przed deformacją pięty, oraz zachowanie oryginalnego wyglądu buta.

Krótka historia powstania łyżki do butów

 

Łyżka do butów pojawiła się w XVI wieku w Anglii w domach zamożnych ludzi, ponieważ dość trudno było zdjąć i założyć wąskie atłasowe obuwie. Ze względu na to, że używano  tego narzędzia tylko w bogatych domach, to można było wówczas spotkać łyżki z długą rączką, wykonane z kości słoniowej lub ze srebra, które często były zdobione kwiatowymi wzorami lub wizerunkami zwierząt.

Łyżka do obuwia stała się powszechna już w Europie po tym, jak buty przestały być uważane za przedmiot luksusowy, a osoby o średnich dochodach mogły sobie na to pozwolić. Wówczas modne stało się dawanie jej, jako prezent na każde święta. Dawniej do produkcji łyżek do butów wykorzystywano niewiele materiałów, ale każdy egzemplarz był niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Najczęściej spotykane były modele metalowe z różnymi elementami kutymi. Wiele z nich miało bogate zdobienia, a niektóre wzory nawet były złocone. Wówczas łyżki służyły przez długi czas, ponieważ zostały wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów.

Uważano je za przedmioty luksusowe, gdyż na noszenie butów mogły sobie pozwolić tylko osoby zamożne. Z kolei od początku XIX wieku w fabrykach obuwia zaczęto produkować metalowe modele.

Z kolei w obecnych czasach do tworzenia tego przedmiotu używa się bardziej przystępnych materiałów i rzadko można zobaczyć łyżki do obuwia z elementami dekoracyjnymi, tylko częściej preferowane są niedrogie i wygodne produkty. Teraz taki przedmiot jest raczej koniecznością i łatwo go wymienić. Łopatkę do butów można zakupić praktycznie w każdym sklepie obuwniczym lub w centrum handlowym.

Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniej łyżki do butów? 

 

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest długość produktu. Lepiej wybrać przedmiot o długości od 50 do 60 cm, ponieważ w takim przypadku nie musimy siadać, ani schylać się, aby założyć buty. Długość łopatki 80 cm jest niezwykle rzadka. Jednak bardzo wygodne w użyciu są modele o długości 30-40 cm. Natomiast krótkie łyżki o długości 18-20 cm są wygodne do zabrania ze sobą w podróż. Drugim ważnym czynnikiem jest kształt produktu. Aby więc zrozumieć, że produkt jest wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na końcówkę łopatki. Powinna się ona rozszerzać i dopasowywać swobodnie do pięty. Natomiast krawędzie powinny być lekko zaokrąglone. Dla wygodnego użytkowania uchwyt może być wykończony skórą lub w wersji niskobudżetowej tekstylnym materiałem. Niekiedy rączka bywa wykonana w formie głowy zwierzęcia. Wybierając ten przedmiot do codziennego użytku, należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany.

łyżka do butów

 

Obecnie łyżki do butów produkuje się z drewna, plastiku i metalu. Oczywiście najtańszą opcją są łyżki plastikowe, które są lekkie, elastyczne, dobrze spełniają swoją funkcję i łatwo można je wymienić. Jednak niewątpliwą ich zaletą jest ogromny wybór kolorów, który zaskoczy nawet najbardziej wybrednego nabywcę. Z kolei metalowe łopatki do obuwia stanowią już o wiele trwalszą opcję. Co prawda taki przedmiot kosztuje nieco więcej, ale jest znacznie trwalszy i będzie dłużej użyteczny. Taka łyżka do butów niestety nie jest elastyczna i bywa ciężka. Jeśli produkt jest wykonany z metalu niskiej jakości metalu, to z czasem może się odkształcić. Najczęściej metalowa łyżka do butów jest chromowana, co zawsze wygląda elegancko i stylowo. Produkty metalowe premium bywają dość drogie. Jednak zależy to od metody produkcji konkretnego przedmiotu i użytych do tego celu surowców. Często kute łopatki są droższe niż standardowe, metalowe. Wynika to z faktu, że manufaktura jest zawsze bardziej doceniana. Często takie łyżki są sprzedawane na stojaku z uchwytem, ​​co ułatwia umieszczenie ich w pomieszczeniu. W niektórych garderobach można zobaczyć akcesoria w postaci mosiężnej lub brązowej łopatki do butów. Taki mosiężny produkt, może być wspaniałym, niezapomnianym prezentem na każdą okazję. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! W szczególności polecamy wysokiej jakości obuwie przejściowe dla mężczyzn i kobiet!

pixelpixel