Beatlesówki  

2019-02-08

Skąd bierze się popularność pewnych modeli butów? Producenci obuwia prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów. Każdy ma nadzieję, że buty, które wprowadza na rynek staną się wyjątkowe, otrzymają status kultowych, a ich popularność będzie trwała dekady. Jednak pomimo starań producentów, często dużych pieniędzy wydawanych na promocję, nie wszystkie buty osiągają ten status.

Co sprawiało, że wybrane modele przetrwały próbę czasu? 

Przypatrując się historii najpopularniejszych modeli XX wieku, łatwo dostrzeżemy, jak wielki wpływ miała na ten proces scena muzyczna, oraz zgromadzone wokół niej subkultury. To właśnie dzięki niej niektóre modele otrzymują laur ponadczasowości. Wystarczy sobie przypomnieć historię np. martensów, które stały się kultowymi butami dzięki zespołowi The Who.

Podobnie rzecz się ma z beatlesówkami. The Beatles był fenomenem muzycznym, ale członkowie zespołu wykreowali także bardzo specyficzny styl. Każdy kojarzy charakterystyczne okulary, szyte na miarę garnitury, specyficzne fryzury, a także buty.

Tak zwane beatlesówki, to obuwie nawiązujące do sztybletów. W odróżnieniu od nich nie posiadają zdobiącego, elementu gumowego. Wyróżniającą je cechą jest szew biegnący przez przód buta oraz kubański obcas. Beatlesi przywieźli je ze swojego tournée po Hamburgu na początku swojej kariery.

Wraz ze wzrostem sławy zespołu ich styl przenikał do popkultury, stając się obowiązujący dla rzeszy fanów zespołu. Beatlesówki do dzisiaj mają swoich wielbicieli, utrzymując nadal status butów kultowych. Wygodne i wszechstronne, świetnie nadają się na przejściowe okresy roku, takie jak przedwiośnie, czy jesień.
pixelpixel