Brogsy-uniwersalne buty dla mężczyzn 

2019-03-15

Chciałbyś posiadać buty, które będą świetnie sprawdzały się jako element casualowego stylu, a także będzie można ich użyć do eleganckich stylizacji? Powinieneś rozważyć zakup brogsów. Oczywiście w pierwszym zdaniu jest trochę przesady, jednak wspomniane buty rzeczywiście znajdują się blisko ideału obuwia w pełni uniwersalnego, które powinno znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. 

Co to są brogsy? 

To jedne z najbardziej klasycznych modeli półbutów, których prosta linia jest wzbogacona charakterystycznymi zdobieniami. Połączenie klasycznego kształtu z wyrazistymi dekoracjami tworzy z nich uniwersalną hybrydę. 

Jednak zanim postały znane dziś modele w poszukiwaniu pierwowzoru tych butów, musimy cofnąć się aż do XIV wieku. Farmerzy pracujący na podmokłych terenach Irlandii i Szkocji nosili skórzane obuwie, które z racji terenu nieustannie przemakało. Mokre buty szybko niszczyły się, próbowano je więc wzmacniać, doszywając kawałki materiału na ich czubki, niestety gromadząca się wilgoć ciągle sprawiała problemy. Dopiero nawiercenie szeregu otworów sprawiło, że szybciej wysychały i stały się bardziej praktyczne. To właśnie od charakterystycznego dziurkowania pochodzą dzisiejsze ażurowe zdobienia na brogsach. 

Oczywiście wspominane buty przez bardzo długi czas kojarzone były wyłącznie ze wsią. Przełomem, który sprawił, że buty trafiły na salony było ich upowszechnienie podczas częstych w tamtych czasach polowań, które były wyłączną rozrywką wyższych klas społecznych. Wraz z popularyzacją u elit buty zaczęły powoli ewoluować w stronę obuwia codziennego. Zamawiano buty z lepszej jakości skór, zdobiąc je ażurami, które zastąpiły mające praktyczne znaczenie dziurkowania.

Warto też wspomnieć, że buty te stały się popularnym obuwiem do gry w golfa, powszechnie noszonym na niemal wszystkich polach golfowych. 

Do prawdziwej popularyzacji tego typu butów w latach trzydziestych XX w. przede wszystkim przyczynił się Edward VIII, to właśnie dzięki niemu, brogsy zaczęły być uważane jako doskonałe obuwie codzienne. Uchodzący za jednego z najelegantszych ludzi książę Walii szybko sprawił, że buty kojarzone na początku wieku prawie wyłącznie z grą w golfa weszły do powszechnej męskiej mody. Noszone przez niego podczas nieformalnych okazji, eleganckie, czarne brogsy wyznaczyły nowy trend. Stopniowo opisywane buty zyskiwały zainteresowanie zarówno projektantów mody, jak i całej rzeszy mężczyzn pragnących podążać za najnowszą modą. 

Obecnie brogsy są bardzo chętnie noszone przez mężczyzn dbających o doskonały styl. Dostępne w różnych kolorach i ciekawych wzorach, świetnie podkreślą zarówno elegancki wygląd, jak i swobodny look.
pixelpixel