Czy nieodpowiednio dobrane buty, mogą być przyczyną zapalenia powięzi?

2021-07-27
Czy nieodpowiednio dobrane buty, mogą być przyczyną zapalenia powięzi?

Zapewne każdemu zależy na zdrowiu i wygodzie. Jednakże, jeśli chodzi o buty, to niestety czasami zdarza się, że chciałybyśmy założyć parę, która po prostu wygląda świetnie i podkreśla nasz niepowtarzalny styl. Z całą pewnością ten artykuł nie jest po to, aby odwieść Cię od tego zamiaru, ale warto wziąć pod uwagę zdrowie swoich stóp, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnej pary, która wpadnie Ci w oko.

Czym jest zapalenie powięzi podeszwowej?

 

zapalenie powięzi podeszwowej

Głównym objawem zapalenia powięzi jest specyficzny ból w okolicy śródstopia albo pięty. Zazwyczaj wzmaga się on rano, w czasie stawiania pierwszych kroków. Jednakże po dłuższym chodzeniu, nieco się zmniejsza, ale niestety wieczorem ponownie się nasila.Zapalenie rozcięgna podeszwowego może także doprowadzić do powstania zwapnienia, czyli tzw. ostrogi piętowej, co niestety skutkuje jeszcze bardziej dotkliwym bólem, niż dotychczas. Najczęstszą przyczyną bólu stóp jest stan zapalny powięzi podeszwowej. Obecnie na świecie cierpi na tę przypadłość około 6 milionów ludzi, a w Wielkiej Brytanii, aż 10% mieszkańców. Powięź to więzadło rozciągające się od pięty do palców. Podczas codziennej aktywności więzadło to nieustannie się rozciąga i kurczy, jednak w miejscu, w którym łączy się ono z piętą, może ulec zapaleniu. W szczególności, jeśli zostanie ono przesilone np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego, to wówczas mogą nasilić się dolegliwości bólowe. Z biegiem czasu ciało próbuje zrekompensować ten dyskomfort, tworząc ochronną, kostną narośl nad punktem wstawiania, powodując tzw. ostrogę piętową, która sama w sobie powoduje ból podczas chodzenia.Z całą pewnością zastanawiasz się, co to ma wspólnego z obuwiem? Mówiąc najprościej, buty niskiej jakości mogą nie zapewniać Twoim stopom odpowiedniego wsparcia, którego potrzebują podczas chodzenia.

Dlatego też, aby zapobiec temu bolesnemu stanowi, warto stosować obuwie, które może pomieścić proste wkładki podtrzymujące lub zdrowotną ortezę. Warto także skorzystać z prostego urządzenia, które może pomóc w wyrównaniu stóp  i zatrzymaniu nadmiernej pronacji, toczącej się do wewnątrz. Dzięki niemu będziemy odczuwali specyficzny nacisk, gdy skierujemy stopy na zewnątrz. Aby nieco je odciążyć i zlikwidować niepotrzebny dyskomfort, można także zastosować odpowiednią wyściółkę, czy też podporę dla pięty.

Tak więc buty, które wybierzesz i ostatecznie założysz, mogą mieć znaczący wpływ na Twój przyszły komfort i zdrowie Twoich stóp.

Jeśli czujesz ból, lub dotkliwy ucisk podczas chodzenia, to powinieneś skorzystać z porady specjalisty. Lekarz podolog zajmuje się leczeniem schorzeń dotyczących stopy, niezależnie od tego, czy są one związane ze skórą, kośćmi, czy też tkankami miękkimi. Tak więc, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to rozważ specjalistyczną wizytę lekarską, aby uzyskać formalną diagnozę. Zazwyczaj w leczeniu zapalenia powięzi podeszwy bardzo ważna jest zmiana codziennych nawyków, które stanowiły przyczynę jej powstania.

Dlatego też osoba, która aktywnie uprawia konkretną dyscyplinę sportu, koniecznie musi zrobić przerwę w sesjach treningowych oraz powinna zrezygnować z butów z twardą podeszwą. Oczywiście warto także zakupić odpowiednie wkładki ortopedyczne, które dodatkowo zwiększą nasz komfort podczas chodzenia.Jeżeli już dowiesz się, co wywołuje ból, będziesz mógł wówczas zaopatrzyć się w dobrej jakości buty, które będą odpowiednie dla Twojej przypadłości. Dzięki temu unikniesz pogłębianie tego nieprzyjemnego stanu i rozwijającego się zapalenia.

Warto więc precyzyjnie stosować się do zaleceń podologa i skorzystać z ortezy lub wkładek podtrzymujących, aby zrekompensować złe ustawianie stóp. 

Należy także regularnie wykonywać ćwiczenia kompresyjne i rozciągające. Zazwyczaj specjalista ordynuje konkretną serię ćwiczeń, aby pomóc w radzeniu sobie z bolesnymi objawami. Warto również rozważyć terapię lodem, czyli tzw. krioterapię, ponieważ ona również bardzo skutecznie pomaga zmniejszyć obrzęki i przynosi także zdecydowaną ulgę w bólu. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to najczęściej stosuje się przy tego rodzaju schorzeniach niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni!

pixelpixel