Czym powinno cechować się dobre, zimowe obuwie?

2021-12-21
Czym powinno cechować się dobre, zimowe obuwie?

Zastanawiając się nad wyborem obuwia zimowego, najpierw musimy ustalić ich przeznaczenie. To znaczy, powinniśmy określić, czy chcemy zakupić eleganckie, casualowe modele ze skóry naturalnej, czy też buty na zimowe wyprawy. Wówczas powinniśmy postawić na ich funkcjonalność, dobrą przyczepność i nieprzemakalny materiał, który będzie skutecznie chronił od zimna oraz izolował od wilgoci. Dlatego też analizując różne cechy zimowego obuwia, powinniśmy zacząć od rodzajów ocieplenia, aż po preferencje dotyczące stylu.  

Jakie wybrać zimowe buty na co dzień, a jakie na piesze wędrówki?

Oczywiście dobre jakościowo buty zimowe pomagają utrzymać stopy w cieple, suchości i cechują się właściwą przyczepnością do podłoża, podczas śnieżnych i oblodzonych warunków pogodowych. Warto jednak dobrze przemyśleć, do jakiej aktywności będziemy ich używać i dopiero wtedy określić kwestie dotyczące wyboru odpowiedniego modelu butów zimowych. Do tych wytycznych należy rodzaj ociepliny zastosowanej wewnątrz buta, wodoodporność, odpowiednie dopasowanie, koszt, wysokość cholewki i inne. Dobry zimowy but musi być specjalnie zaprojektowany tzn. w ten sposób, aby wytrzymał trudniejsze niż o innych porach roku warunki pogodowe. Wiele czynników ma tutaj duże znaczenie, jest to m.in. poziom aktywności, rodzaj skarpet, oraz wytrzymałość buta. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów obuwia zimowego. Najpopularniejszym, ciepłym i nieprzemakalnym materiałem stosowanym do produkcji butów zimowych jest PrimaLoft i Thins. Są to specyficzne materiały syntetyczne, które doskonale izolują stopy od zimna i wilgoci. Z kolei modele z naturalnej skóry, ocieplanej wewnątrz kożuchem to także skuteczna na zimę klasyka, stosowana od wielu dekad.

Poza ciepłem buty zimowe są kontrolowane przez producentów tak, aby sprawdzić, czy wytrzymają eksploatację podczas zimy, czyli w śnieżne i bardzo zimne dni.Oczywiście oprócz odpowiedniego materiału mają na to również wpływ elementy konstrukcyjne, oraz ogólny projekt i wysokość cholewki.

Właśnie wysokość cholewki stanowi dobry punkt wyjścia do poszukiwań odpowiedniej pary zimowych butów. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy potrzebujemy wytrzymałych butów na wędrówki po śnieżnych szlakach, czy też butów do chodzenia po mieście, czy też do pracy. Buty zimowe zaprojektowanie z myślą o chodzeniu po śniegu i lodzie, często wykonane są z materiałów syntetycznych połączonych z gumą. Tego typu mieszanki są często stosowane do produkcji butów na wymagające warunki pogodowe. Zaliczają się do nich tradycyjne śniegowce.

wintery

Gdy temperatura spada mocno poniżej zera, jest to doskonałe rozwiązanie, aby zapewnić ciepło naszym stopom, a ich lekka konstrukcja zapewnia także dużą wygodę podczas użycia. Nanospikes jest to rodzaj technologii stosowanej do tworzenia obuwia zimowego, która świetnie sprawdza się na oblodzonych chodnikach i szlakach. Nie są to tanie modele, ale warto o nich pamiętać. Hydroizolacja, to jedna z istotniejszych cech butów na zimę. Zwłaszcza, że o tej porze roku, trudno uniknąć chodzenia po śniegu i zimowym błocie. Jeśli Twoje stopy będą od czasu do czasu zanurzone w wodzie, sięgającej kostki, lub głębszej, to warto zwrócić uwagę, czy język buta pozostaje połączony z cholewką tak wysoko, jak to możliwe. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia konstrukcja obuwia zimowego, która zapobiegnie przedostawaniu się śniegu przez górną część cholewki. Jeśli to możliwe, to należy nosić spodnie, którymi można zakryć cholewkę, ale jeśli nie ma takiej opcji, to należy zacisnąć cholewkę ściśle u góry. Dla ogólnego komfortu użytkowania nie bez znaczenia jest także waga obuwia. Lżejsze modele są o wiele wygodniejsze od topornych traperów, jednakże te ostatnie są niezastąpione podczas chodzenia po trudniejszych nawierzchniach. Ostatnią bardzo ważną wytyczną przy wyborze zimowych butów jest odpowiedni rozmiar i właściwe dopasowanie konkretnego modelu do naszych stóp.

Prawidłowy rozmiar buta zimowego powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić ciepłe, wełniane skarpety. Warto przy tym pamiętać, że skarpety zimowe bywają zazwyczaj dość grube, dlatego większy rozmiar zapewni właściwe krążenie krwi i tym samym komfort użytkowania tego rodzaju butów.

Zapraszamy do zakupu zimowych butów męskich oraz zimowych butów damskich w naszej internetowej hurtowni obuwia!

pixelpixel