Czym powinno się charakteryzować wygodne obuwie?

2021-09-17
Czym powinno się charakteryzować wygodne obuwie?

Jeśli zamierzamy kupić nowe buty, to z całą pewnością najważniejszym kryterium wyboru powinna być ich funkcjonalność oraz wygoda. Po prostu dobre buty poznamy po tym, że spędzając w nich większość dnia, będziemy czuć się komfortowo. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak rozpoznać taki model.

Na co zwrócić uwagę, jeśli zamierzamy kupić wygodne obuwie?

Bardzo ważną cechą odpowiedzialną za komfort podczas użytkowania jest właściwa szerokość buta. Przednia część stopy, która znajduje się przed rozpoczęciem palców, powinna wygodnie przylegać do najszerszej części buta.

Poza tym należy również sprawdzić głębokość obuwia. Chodzi o to, że but powinien być wystarczająco głęboki, aby pasował do naszych palców. W szczególności, jeśli mamy młotkowaty rodzaj palców lub inne cechy charakterystyczne. Jeśli czubek jest zbyt ciasny, to palce będą ocierać się o jego wierzch, co może skutkować powstaniem modzeli lub owrzodzeń.

Warto także sprawdzić przestrzeń na końcu buta. W tym celu musimy wstać i upewnić się, że między najdłuższym palcem, zwykle drugim, a końcem buta jest wolna przestrzeń, mniej więcej o szerokości naszego jednego palca, czyli ok. centymetra.

Przed zakupem należy również zmierzyć wybrany model obuwia, oraz chwilę postać i pochodzić w nim, aby sprawdzić, czy jest ono wygodne i odpowiednio dopasowane. To znaczy, że powinniśmy sprawdzić, czy nas nie uciska, nie obciera oraz, czy nasza pięta nie ślizga się podczas chodzenia.

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek powinniśmy także wybrać buty, które będą pasowały do rodzaju naszej aktywności.Na przykład buty do biegania są specjalnie zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią amortyzację na pięcie i elastyczność w okolicach palców, której w szczególności potrzebują biegacze.

Z kolei buty do chodzenia na co dzień oprócz dobrego wspierania podbicia stopy, powinny zachować odpowiednią elastyczność, co będzie gwarantowało komfort podczas długiego użytkowania.

Natomiast buty przeznaczone do jazdy na rowerze zazwyczaj są sztywniejsze, co ułatwia pedałowanie, ale niestety nie sprawdza się w przypadku innych aktywności.

W obecnych czasach nawet eleganckie obuwie jest bardziej komfortowe i wiele butów wieczorowych ma sportową podeszwę, przypominającą trampki, która zapewnia większą amortyzację, oraz lepsze podparcie łuku stopy. 

Poszukując wygodnych butów, należy także zwrócić uwagę na ich właściwą konstrukcję. Podstawowe wytyczne, którymi warto się kierować przy wyborze dobrego buta, obejmują amortyzowaną piętę, mocną podeszwę, która nie skręca się ani nie zgina, oraz odpowiednią elastyczność, w zależności od rodzaju obuwia.

Z kolei, jeśli górna część butów jest wykonana z miękkiego, oddychającego materiału, to oznacza to, że będziemy mogli nosić je przez dłuższy czas, nie narażając się na nieprzyjemne otarcia lub podrażnienia skóry.

Górna część buta powinna mieć sznurowadła lub paski, które będą skutecznie podtrzymywać stopę na miejscu, podczas intensywnych aktywności. Pamiętajmy, że dobrze dopasowane buty to takie, które  zapewniają odpowiednie podparcie łuku stopy. Wiele modeli można lepiej dopasować, po prostu usuwając fabryczną wkładkę i zastępując ją wysokiej jakości, gotową ortezą. Niestandardowe ortezy są rzadko potrzebne i powinny być przepisywane przez specjalistę podologa. Zwłaszcza w przypadku określonych schorzeń stóp.Odpowiednio dobrane obuwie powinno po prostu zapewniać nam pełny komfort podczas chodzenia. Oczywiście nie bez znaczenia jest modny i ciekawy design, abyśmy mogli czuć się atrakcyjnie. Dlatego też wybór właściwie dopasowanych butów jest niezwykle istotny, aby zagwarantować nam dobre samopoczucie na co dzień. Natomiast niewygodne buty mogą spowodować wiele problemów ze stopami. Zaliczają się do nich odciski, modzele, haluksy, a nawet poważniejsze dolegliwości takie jak, zapalenie rozcięgna podeszwowego, czy też złamania przeciążeniowe.  

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią wam wybranie komfortowych i wygodnych butów, które pomogą skutecznie uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni obuwia!

pixelpixel