Czym różnią się buty do chodzenia od butów do biegania?

2021-09-28
Czym różnią się buty do chodzenia od butów do biegania?

Dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej zarówno bieganie, jak i chodzenie, to świetne aktywności, wpisujące się w bardzo popularny ostatnio zdrowy styl życia. Jednakże warto wiedzieć, że butów do biegania i do chodzenia nie możemy nosić wymiennie. Istnieje kluczowa różnica w sposobie, w jaki stopy uderzają o ziemię, gdy ktoś biega oraz zupełnie inaczej, kiedy chodzi. Dlatego należy mieć świadomość, że buty są projektowane dla każdej aktywności, w zupełnie inny sposób. Aby określić więc swoje potrzeby i znaleźć dla siebie odpowiednią parę sportowego obuwia, należy wcześniej dowiedzieć się, jakie są różnice między nimi.

Różnice między butami sportowymi na co dzień i butami do biegania

 

Buty do biegania są zazwyczaj zaprojektowane w ten sposób, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo osobie uprawiającej ten rodzaj aktywności i zapewnić jak najlepszą amortyzację. Dlatego też zazwyczaj mają one grubsze podeszwy, niż zwyczajne buty sportowe do chodzenia na co dzień.

Wielu początkujących biegaczy rozpoczyna swoją przygodę z bardziej wyczynową stroną tego sportu od szybkiego chodu. Zwykle oznacza to, że nosi się dwie różne pary butów. Buty do chodzenia mają zazwyczaj niższą podeszwę. Natomiast buty stricte do biegania mają ją grubszą i znacznie masywniejszą. Materiał, z którego wykonane są podeszwy obuwia sportowego i nieco elastyczny. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa amortyzację podczas użycia i tym samym poprawia komfort podczas uprawiania sportu. Dobrze dobrana para butów do biegania pomaga chronić stawy, więzadła i mięśnie podczas biegu. Nie jest to konieczne podczas zwykłego chodzenia, ponieważ wówczas nie obciążamy tak mocno naszego organizmu. 

Chodzenie nie pociąga za sobą tak dużego nacisku na stopy, jak bieganie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Podczas chodzenia lądujemy zwykle na piętach i stawiamy stopę do przodu, a ten konkretny ruch wymaga dodatkowego jej podparcia. Buty do chodzenia mają zwykle miękkie, elastyczne podeszwy. Dzięki temu z łatwością możemy stawiać kroki i odbijać się od podłoża.Zarówno bieganie, jak i chodzenie to świetne rodzaje aktywności na świeżym powietrzu, ale czy powinniśmy nosić te same buty do obu czynności? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ istnieje różnica między sposobem, w jaki stopy uderzają o ziemię podczas chodzenia, a zupełnie inaczej podczas biegu. Dlatego też dostępne w sklepach sportowych buty są zaprojektowane odpowiednio do dyscypliny sportu, do jakiej są przeznaczone.Chodzenie to aktywność, która nie obciąża nadmiernie organizmu, dlatego też często jest zalecana przez lekarzy różnych specjalizacji, jako sposób na rekonwalescencję, czy też ogólną poprawę kondycji  fizycznej. Taka forma ruchu ma także korzystny wpływ na krążenia krwi. Chodzenie jest prostą czynnością, ale wymaga jednak pewnego przygotowania. Jeżeli pomyślisz o sposobie chodzenia, oraz o tym, jak Twoje stopy uderzają o ziemię podczas ruchu, to zauważysz, że pięta zazwyczaj najpierw uderza o ziemię, zanim stopa przesunie się do przodu i tym samym zacznie się kolejny krok. Z powodu tego rodzaju, ruchu buty do chodzenia są zaprojektowane tak, aby były bardziej elastyczne, niż buty do biegania. Ta elastyczność pomaga spacerowiczowi skutecznie odpychać się od podłoża, podczas stawiania kroku.Kiedy chodzimy, to pięta uderza o ziemię jako pierwsza. Z tego powodu obuwie odpowiednie do tej czynności musi być zaprojektowane tak, aby pochłaniało większość wstrząsów. Dlatego też buty do chodzenia powinny mieć ściętą lub ukośną piętę. Kąt pięty pomaga amortyzować wstrząsy i zmniejsza ucisk kostek. Jest to szczególnie ważne dla szybkich spacerowiczów, ponieważ ich stopy uderzają o ziemię dwa razy częściej, niż podczas normalnego, powolnego chodu.

Natomiast, jeśli ktoś decyduje się wybrać na swoje prozdrowotne hobby bieganie, to najpierw powinien sobie uświadomić, że jest to aktywność, która intensywnie wpływa na nasze ciało. Jeśli więc nie zadbamy o odpowiednio wspierające obuwie, to regularne bieganie może spowodować uszkodzenie stóp lub stawów. Właśnie dlatego powinniśmy zadać sobie nieco trudu, aby wybrać idealny model butów sportowych, odpowiednie do swojego trybu życia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą obuwia sportowego!

pixelpixel