Czym warto się kierować, kupując obuwie szkolne dla dziecka?
Buty dziecięce do szkoły powinny być wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów i dostępne w różnych szerokościach i długościach, ponieważ stopy dziecka szybko rosną i może zajść potrzeba zakupu większego rozmiaru, zanim but się zużyje.
- Czym warto się kierować, kupując obuwie szkolne dla dziecka?
- Po czym można poznać, że nasze dziecko ma problem z właściwym ustawieniem stóp?
- Dlaczego buty szkolne muszą być odpowiednio dopasowane?
- Czy buty treningowe to dobry wybór do szkoły?
- Kiedy jest odpowiedni czas na wymianę butów na nowe?
Czym warto się kierować, kupując obuwie szkolne dla swojego dziecka?
Kiedy zbliża się kolejny rok szkolny, to zapewne zastanawiasz się, jakie buty wybrać dla swojego dziecka. Pojawiają się wówczas pytania, dlaczego niektóre modele są droższe? Czy wybrać buty zapinane na klamry, rzepy czy sznurowadła albo dlaczego, niektóre modele tak szybko się zużywają?
Z pewnością jest to coroczny dylemat większości rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym.Dobre buty do szkoły przede wszystkim powinny zapewniać stabilność dla jeszcze w pełni nie ukształtowanych kości. Wysokogatunkowe i nieco droższe obuwie jest zazwyczaj zszywane, a nie klejone. Natomiast tańsze modele często mają tekturowe wzmocnienie, czyli element, który biegnie przez podeszwę buta, aby pomóc utrzymać jego kształt. Natomiast droższe buty wykorzystują bardziej wytrzymały, poliuretanowy materiał.
Dobrze wykonane buty zwykle mają odpowiednio wyściełane podszewki z oddychających tkanin oraz zawierają mniej syntetyków.
Podeszwy w niektórych modelach butów szkolnych bywają napowietrzane, co oznacza, że w podeszwie znajdują się kieszenie powietrzne. Takie podeszwy zapewniają dobrą amortyzację i tworzą przyjemną lekkość, ale mogą również sprawić, że szybciej się zużywają i łatwiej zapadają.
Odpowiednie buty do szkoły powinny także mieć niewielki obcas. Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, niski obcas utrzymuje stopę dziecka w neutralnej pozycji. Całkowicie płaski but natomiast sprawia, że palce dziecka czepiają się podłoża podczas chodzenia. Obuwie nie powinno również być zbyt ciężkie, gdyż może wywołać bóle mięśni i stóp, zwłaszcza u małych dzieci.
Wybierając buty szkolne, warto także sprawdzić, czy dziecko może poruszać palcami i czy pusta przestrzeń na końcu buta nie jest zbyt duża. Poza tym lepiej zdecydować się na skórzane cholewki, ponieważ są trwalsze i pozwalają stopom oddychać. Natomiast wyściółka buta powinna być miękka, wygodna i wykonana z chłonnej tkaniny, aby ograniczyć pocenie się oraz łatwa do wyciągnięcia, aby było łatwo wymienić ją np. na wkładkę ortopedyczną.
Jeśli chodzi o sposób zapinania obuwia szkolnego to sznurowadła, klamry i rzepy są równie dobre. Jednak warto unikać modeli wsuwanych, ponieważ nie można ich regulować i tym samym dostosować do konkretnego kształtu stopy.
Po czym można poznać, że nasze dziecko ma problem z właściwym ustawieniem stóp?
Obuwie szkolne może wskazywać na to, czy Twoje dziecko ma problemy z chodem i tym samym, czy powinno być zdiagnozowane przez podologa. Jeśli chodzi o symptomy, na które należy zwrócić uwagę, aby upewnić się, czy stopy naszego dziecka właściwie się rozwijają, to na początku warto dokładnie przyjrzeć się butom, które nosiło przez dłuższy czas. Mogą one dostarczyć nam cennych wskazówek, czy właściwie ustawia ono stopy podczas chodzenia i czy nie rozwija się jakaś wada. Dzięki temu dowiemy się, czy nie będzie potrzebna wizyta u specjalisty, aby mógł pomóc ją skorygować. Jeśli któryś z butów jest zużyty nierównomiernie, często świadczy to o tym, że dziecko może potrzebować wkładek ortopedycznych.
Z kolei, jeśli duży palec u nogi wychodzi przez czubek buta, może to oznaczać, że dziecko nadmiernie wysuwa palce, ponieważ nie ma wystarczającego podparcia łuku stopy.
Dlaczego buty szkolne muszą być odpowiednio dopasowane?
Dziecięcym stopom może brakować siły mięśni, właśnie dlatego bywają bardziej podatne na hipermobilność. Dlatego też mocne, podtrzymujące obuwie pomaga chronić stopy dziecka w okresie ich wzrostu. Bez odpowiednio wspierającego i dopasowanego obuwia, u dzieci może rozwijać się płaskostopie, a tym samym mogą pojawić się bóle kolan, a nawet pleców. Dziecięce stopy rosną szybko, dlatego też często zmienia się ich rozmiar. Warto więc co kilka miesięcy, przeprowadzić kontrolę rozmiaru młodych stóp.
Czy buty treningowe to dobry wybór do szkoły?
Buty treningowe są świetną opcją, jako buty szkolne, oczywiście, jeśli regulamin szkoły na to pozwala. Są one odpowiednio elastyczne, bardzo wspierające i lekkie, a także stabilnie trzymają stopę. Jedynym ich minusem jest to, że wiele modeli butów treningowych ma siatkową cholewkę, która znacznie szybciej się zużywa niż skórzana.
Kiedy jest odpowiedni czas na wymianę butów na nowe?
O nowym obuwiu warto pomyśleć, kiedy:
- Palce stóp dotykają czubków buta. Jest to znak, że czas zwiększyć rozmiar.
- Bieżnik na spodzie buta jest starty, wówczas buty będą się mocno ślizgać po powierzchni.
- Powstała duża ilość otarć lub ślady po otarciach. Może to oznaczać, że buty są zbyt ciasne.
- Na palcach są widoczne przetarcia, lub pięty butów są mocno zużyte.
Podsumowując, to najlepsze buty szkolne dla dzieci powinny być wspierające stopy, trwałe i wygodne z dobrze trzymającą stopy podeszwą.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą obuwia dziecięcego!