Czym warto się kierować przy wyborze jesiennych butów?

2021-10-19
Czym warto się kierować przy wyborze jesiennych butów?

Wygodne i ciepłe buty na jesień w naszych warunkach pogodowych to nie kaprys mody, ale pilna potrzeba. Bez wysokiej jakości obuwia, które idealnie dopasuje się do stopy, nie będziemy mogli cieszyć się jesienną aurą. Ani złote kolory września, ani przytulne październikowe spotkania w kawiarni, kiedy zimny deszcz bębni w szyby, ani pierwszy śnieg padający w listopadzie nie będą radością . Tak więc z całą powagą zacznijmy wybierać jesienne buty, na podstawie rad stylistów, ortopedów, czy też koneserów dobrego obuwia

Co należy rozważyć przed zakupem jesiennych, damskich butów?


Praktyczność, wygoda i funkcjonalność w obecnym sezonie są zdecydowanie na pierwszym miejscu. To najważniejsze wytyczne, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ możliwość paradowania przed znajomymi w supermodnych, obcisłych butach na wąskich szpilkach, zdecydowanie nie jest warta trudu, który będziesz musiała znosić przez długie, jesienne tygodnie. Obtarte pięty, ściśnięte stopy, czy też możliwość wdepnięcia zmarzniętą nogą w kałużę pokrytą cienkim lodem, to niestety uroki jesiennej aury. Zdecydowanie, na pewno tego nie potrzebujesz!

Oczywiście kolor również nie jest bez znaczenia. Dlatego też szarości, czernie, brązy są to neutralne wybory do noszenia na co dzień. Z kolei biel, beż, czy też metaliczne odcienie to propozycje na wyjątkowe okazje. Idealnie byłoby oczywiście mieć własną parę butów do każdego zestawu odzieży wierzchniej, ale taki ideał, jak wiadomo jest niezwykle rzadko osiągalny.

Następną wytyczną, którą warto się kierować przy wyborze odpowiednich butów, jest materiał. Jesienne obuwie powinno być nieprzemakalne, ciepłe i naturalnie wygodne. Najbardziej szlachetnym materiałem jest oczywiście skóra naturalna, która jest odporna na zużycie, „oddychająca”, ale wymaga starannej konserwacji. Właśnie dlatego, aby zapewnić naszym ulubionym, skórzanym butom dłuższą przydatność, musimy je regularnie impregnować specjalnym preparatem, albo pielęgnować domowymi metodami i natłuszczać je np. spożywczym olejem. Do tego celu możemy użyć na przykład oleju rzepakowego, kokosowego, czy też oliwy z oliwek. Warto jednak pamiętać, aby regularnie oczyszczać swoje buty z zabrudzeń i następnie odpowiednio je impregnować. 

Jeżeli chodzi o zamszowe, czy też nubukowe modele butów, to są one również komfortowe w użyciu oraz wyglądają bardzo efektownie, ale szybko tracą swoją prezencję przy mokrej pogodzie. Natomiast kalosze są bezpretensjonalne i wyglądają bardzo uroczo. Szczególnie modele z ciekawymi, kolorowymi wzorami na cholewkach. W obecnym sezonie niezwykle modne są kwiatowe wzory, ale gumowców niestety nie da się nosić przez całą jesień, ponieważ w obuwiu z gumy stopy bardziej się pocą. Dlatego też nie nadają się one do noszenia przez wiele godzin w ciągu dnia.

Ostatnie na liście są buty wykonane z niezbyt prestiżowych, materiałów polimerowych, ale są one gotowe na spartańskie warunki. Można je nosić podczas deszczu lub śniegu, a po powrocie wystarczy je przetrzeć mokrą gąbką, aby je oczyścić z błota i zabrudzeń.Kolejną wytyczną, którą należy wziąć pod uwagę to wysokość i kształt pięty. Jeśli myślimy o jesiennych butach, to musimy odrzucić eleganckie szpilki na rzecz stabilnych koturn, lub też butów na niezbyt wysokim, nieco szerszym obcasie.Warto też rozważyć opcję z płaską, elastyczną podeszwą pokrytą reliefowym wzorem. Dzięki takiemu wyborowi będziemy mogły odciążyć kolana, co sprawi, że poczujemy się pewniej na nierównych powierzchniach. Do takiego rodzaju obuwia zaliczają się na przykład botki w stylu wojskowym, które nowoczesne dziewczyny bez wyrzutów sumienia skradły mężczyznom, czy też eleganckie modele chelsea.

Jeśli chodzi o grubość podeszwy jesiennych butów, to nie powinna być ona mniejsza niż 2 cm, aby skutecznie izolować od zimna. Poza tym równie ważny dla naszego komfortu oraz bezpieczeństwa jest dobór odpowiednio przyczepnej do podłoża podeszwy. Dlatego też powinnyśmy zwrócić uwagę na praktyczny protektor, który nie tylko świetnie prezentuje się w jesiennych botkach, ale równocześnie zapobiega niepotrzebnym kontuzjom. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! 

sergio leone

pixelpixel