Historia szpilek

2018-09-21


Szpilki od wielu dekad cieszą się nieustającą popularnością. Buty popularyzowane przez gwiazdy filmu, czy modelingu na stałe zagościły w świadomości nas wszystkich jako nieodłączny atrybut kobiecości. Nazwa szpilki pochodzi od włoskiego słowa stoiletto, które oznacza sztylet. Chociaż pierwszy raz użyto go około roku 1930 roku, to historia szpilek sięga o wiele wcześniejszych czasów.

Pierwsze buty na podwyższeniu wykorzystane w opisywanym kontekście poznajemy za sprawą Katarzyny Medycejskiej. Czternastoletnia księżna czuła się mało atrakcyjna z powodu swojego niskiego wzrostu. Dla tego na jej ślub zostały przygotowane specjalne buty na wysokim obcasie.  

W XVII wieku Nicolas Lestage projektuje dziesięciocentymetrowej wysokości obuwie dla Ludwika XIV. Przyczynia się to do powstania mody na francuskim dworze na tego typu obuwie. W epoce baroku buty na obcasie bardzo często stanowią nieodłączny element stroju elit. Modę tą zatrzymuje dopiero rewolucja we Francji, kiedy za noszenie butów na podwyższeniu kojarzonych z wyższymi warstwami społecznymi można było stracić głowę.  

Pod koniec XIX wieku Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki. Co ciekawe był fizykiem a nie szewcem. Jak się okazuje opracowanie konstrukcji buta, którego cienki obcas ma podołać sporym obciążeniom nie było wcale takie proste. Jednak dopiero Robert Viver skonstruował prawdziwe szpilki. Do konstrukcji obcasa użył stali dzięki czemu jego buty posiadały doskonałą wytrzymałość.

W 1947 roku Chriostian Dior prezentuje nową kobiecą sylwetkę. Na historycznej fotografii możemy zobaczyć wczesną wersję szpilek. Od tej pory kariera butów na wysokim obcasie nabiera rozpędu. Oczywiście motorem napędowym byli wielcy projektanci i kreatorzy mody.  Przy tej okazji warto wspomnieć o hiszpańskim projektancie Manolo Blahnik, którego projekty osiągają zawrotne sumy, a jego buty pojawiały się między innymi w serialu Sex w wielkim mieście, czy w filmie Maria Antonina. W latach osiemdziesiątych został określony "obcasem i duszą świata mody". Ciekawostką jest, że w latach 2010 stworzył buty noszące nazwy polskich miast, mianowicie Łodzi, Suwałk i Poznania.  

Szpilki cieszą się niesłabnącą popularnością i pomimo tego, że ich konstrukcja nie jest korzystna ani dla stopy, ani kręgosłupa, to posiadanie kultowych modeli znanych projektantów jest marzeniem wielu kobiet.
pixelpixel