Jak zmodyfikować swoje obuwie, aby idealnie pasowało?

2022-03-11
Jak zmodyfikować swoje obuwie, aby idealnie pasowało?

Nasze stopy znacznie się różnią kształtem, wielkością oraz indywidualnymi zdolnościami i odpornością np. na otarcia. Właśnie dlatego, jeśli zamierzamy zakupić nowe obuwie, to musimy szczególnie wziąć to pod uwagę. W związku z tym warto przemyśleć swój wybór pod względem marki, rozmiaru odpowiedniego dla konkretnego kraju, stylu oraz funkcji. 

Na co warto zwrócić uwagę, aby nasze buty były właściwie dopasowane?

Niestety bardzo często zdarza się nam kupić nieodpowiednio dopasowane obuwie, co zwykle procentuje dużym dyskomfortem, a czasem ma nawet niekorzystny wpływ na zdrowie naszych stóp. Powinniśmy więc postarać się, aby nasze buty miały właściwy rozmiar, nie uwierały palców i nie obcierały stóp. Poza tym powinny być wykonane z naturalnych i nieprzemakalnych materiałów, które zapewnią nam ochronę przed zimnem, wilgocią i równocześnie zapewnią właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz buta.Kupując modele, które są trochę za małe, lub trochę za duże, to dla ich właściwego dopasowania, niezbędna może okazać się skuteczna modyfikacja butów. 

W jaki sposób zmodyfikować swoje obuwie?

Jeśli Twoje buty są nieco za ciasne, to oto kilka kreatywnych sugestii, które pomogą zmodyfikować obuwie tak, aby było zdrowsze i lepiej układające się na stopach:

  • Jeśli nasze buty wydają się nam zbyt ciasne, to w pierwszej kolejności należy wyjąć wkładki, ponieważ zajmują one dodatkową objętość wewnątrz butów i zapewniają jedynie minimalną amortyzację. Usunięcie wkładek pozwala stopom głębiej osiąść w szerszych częściach buta, zwiększając nieco jego objętość.  

  • Możemy także użyć urządzenia do rozciągania butów i pozostawić go wewnątrz na 12-36 godzin, aby uzyskać pożądaną szerokość. Służy ono do rozciągania cholewek i jest szczególnie przydatne w przypadku sztywnych butów skórzanych. Zastosowanie go pomoże zapewnić więcej miejsca, w określonej części buta. 

  • Za pomocą niewielkiego ostrza, możemy także wyciąć drobne rozcięcia w górnej części tkaniny wszytej wewnątrz buta.  Rozcięcia można również dodać tuż pod pierwszym oczkiem do sznurowania, aby uzyskać więcej miejsca na palce. 

  • Z kolei jeśli nasza pięta ociera się o but, boli i tworzy pęcherze lub modzele, to warto rozważyć usunięcie części zapiętka buta, która naciska na piętę stopy. Jest to prosta modyfikacja, którą warto wprowadzić do swoich własnych butów do biegania. Zdecydowanie lepiej spróbować przeprowadzić operację na swoich butach, niż później na stopach. 

  • Sznurując swoje buty, można także  pominąć niektóre oczka, aby uniknąć zbędnych punktów ucisku. Pozwala to na nieco większą zdolność do rozciągania się palców i dostosowania do szerokiego rozstawu palców. Ta modyfikacja skutecznie pomaga wygodniej dopasować każde, sznurowane buty. Z kolei, jeśli nasze buty są trochę za duże, lub nieco większe w niektórych obszarach, to odpowiednie sznurowanie zapewni nam więcej miejsca i lepsze dopasowanie do przedniej części stopy. Aby uzyskać ciaśniejsze, bardziej dopasowane buty, które będą dobrze przylegały do pięty, należy więc skupić się na precyzyjnym sznurowaniu.

  • Aby lepiej dopasować buty, można również wykorzystać sznurowanie na pięcie. „Dodatkowe” oczko znajdujące się najbliżej kostki, należy wykorzystać do stworzenia blokady pięty, zaciskając go wokół niej. 

  • Aby lepiej dopasować stopę do bardziej przestronnych części buta, należy dodać podkładkę samoprzylepną. Takie podkładki mogą pomóc wypełnić przestrzeń w określonych obszarach buta. W tym celu należy umieścić samoprzylepny filc, lub piankową wyściółkę, która zostanie przycięta tak, by pasowała do napiętka. Typowe miejsca do umieszczania wyściółki znajdują się po obu stronach pięty pod kostką, lub na spodzie języka, jako jego uciskacz. 

  • Jeśli buty wydają się nieco za duże we wszystkich obszarach, to warto rozważyć grubsze skarpety. Skarpety, które są ciężkie i grube, mogą pomóc w uniwersalnym wypełnieniu buta we wszystkich kierunkach. Skarpety w większości bywają jednak miękkie, giętkie i amortyzowane, dzięki czemu stanowią dobre wypełnienie, bez wywierania zbyt dużego nacisku na stopy. 

Niezależnie od tego, czy naszym celem jest zwiększenie objętości buta, czy też uzyskanie większego komfortu dla naszych stóp, to właściwa modyfikacja obuwia jest doskonałym rozwiązaniem. Sprawdź naszą ofertę butów! Polecamy szeroki wybór obuwia przejściowego! 

obuwie przejściowe

 

pixelpixel