Jaka jest różnica między sneakers'ami, a popularnymi trampkami?

2021-05-17
Jaka jest różnica między sneakers'ami, a popularnymi trampkami?

Zarówno popularne trampki, jak i bardzo lubiane przez zwolenników komfortu i wygody sneakersy, to rodzaje sportowego obuwia. Jest ono wyposażone w charakterystyczną, gumową podeszwą, która jest lekka i sprężysta. Te uniwersalne buty, nieustannie od wielu dekad, cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Początkowo zarezerwowane były tylko dla osób uprawiających sport. Obecnie uwielbiają je wszyscy. Jednak pomimo licznych podobieństw, te specyficzne rodzaje obuwia, znacznie się od siebie różnią.

 

  1. Krótka historia obuwia sportowego.
  2. Czym różnią się sneakers’y od popularnych trampek?

 

Krótka historia obuwia sportowego

 

Historycznie rzecz ujmując, jako pierwsze powstały klasyczne trampki. Zostały one wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku przez firmę Keds. Zaprojektowano je z myślą stworzenia takiego modelu obuwia, które nie będzie robiło hałasu podczas chodzenia. Z podobnym zamysłem powstał także nieco inny rodzaj butów, wyprodukowany nieco później, czyli popularne sneakersy. Sama ich nazwa wskazuje na ich cel przeznaczenia. Po prostu są to buty do cichego chodzenia, skradania się. Nazwa wywodzi się od angielskiego słowa sneak, czyli skradać się. Z kolei Brytyjczycy popularne w tamtym czasie trampki, nazywali również plimsolls. Miały one także gumową podeszwę i cholewkę wykonaną z płótna. Noszono je podczas zajęć na świeżym powietrzu i podczas uprawiania sportu.Na początku XX wieku trampki stały się niebywale popularne dzięki firmie Converse All-Stars, która powstała w 1917 roku. Właśnie trampki tej firmy pojawiły się na nogach amerykańskiej drużyny koszykówki w 1936 roku, na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Wówczas to czterokrotny zdobywca złotego medalu Jesse Owens, nosił buty zaprojektowane przez Adolfa Dasslera, czyli założyciela firmy Adidas.Natomiast po II Wojnie Światowej trampki stały się obuwiem codziennym, podczas gdy sneakersy stały się butem zaawansowanym technologicznie, zaprojektowanym w celu poprawy wyników sportowych.W latach 80-tych wszelkie granice pomiędzy sportowym i powszechnym użyciem butów sportowych zaczęły się zacierać, kiedy buty treningowe zaczęły być noszone, jako obuwie codzienne i stały się elementem casualowej mody. 

 

Czym różnią się sneakers’y od popularnych trampek?

 

Oba typy tego sportowego obuwia posiadają wykonaną z gumy, profilowaną, antypoślizgową podeszwę, która zapobiega kontuzjom. Posiadają również wygodną wkładkę oraz oddychający materiał wierzchni. Poza tym cały ocean dostępnych wzorów i kolorów sprawia, że w obecnych czasach, nawet najbardziej wymagający odbiorcy, znajdą model adekwatny dla siebie.Trampki charakteryzują się tym, że mają zaokrąglone palce i bardziej płaską podeszwę, niż sneakersy, czy też buty treningowe. Podeszwa w typowych trampkach wykonana jest w typie cup-sole. Ma ona solidną podstawę i amortyzację na wierzchu. Natomiast podeszwy butów treningowych posiadają pęknięcie z przodu, charakterystyczną piętę oraz knagę i wykonane są przy użyciu specjalnych, wzmacniających podeszwę technologii. Ostatnio firma Nike wypuściła serię butów do biegania, wzmocnioną specjalną płytą węglową.Niektórzy producenci nazywają swoje buty treningowe "sneakersami". Z kolei niektóre rodzaje butów rekreacyjnych są także butami treningowymi tzw. trainers. Świetną marką produkującą wysokiej klasy buty treningowe jest firma Herring. Natomiast super stylowe trampki to Strike II, Harvard, czy też Tokyo. Niestety obecnie granica w nazewnictwie obu tych typów obuwia jest bardzo płynna i właściwie producenci sami decydują, czy nazwą swoje buty trainers’ami, sneakers’ami, czy też trampkami. Właściwie nie ma żadnych zasad, dotyczących tych rozgraniczeń, dlatego też niekiedy nazwa może przysporzyć nam drobnego kłopotu przy wyborze sportowych butów. Warto jednak kierować się dobrą jakością, odpowiednim do naszego stylu wzorem oraz renomowaną, sprawdzoną marką. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać właściwy model sportowego obuwia. Pozwoli to skutecznie podkreślić Twój swobodny i nowoczesny look oraz zapewni wysoki komfort użytkowania. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

pixelpixel