Jakie buty wybrać na zimowe wędrówki?

2022-02-14
Jakie buty wybrać na zimowe wędrówki?

Szukając odpowiednich butów na zimę, zawsze rozważamy wiele czynników, które pozwolą nam wybrać idealny dla siebie model. Do takich kryteriów z całą pewnością zalicza się właściwe ocieplenie, dobra przyczepność do podłoża i oczywiście preferencje dotyczące stylu, czyli ciekawy wzór i design.

  1. Jak wybrać najlepsze buty na zimowe dni? 
  2. Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu butów zimowych?
  3. Jaki rodzaj ocieplenia wybrać?

Jak wybrać najlepsze buty na zimowe dni?

Dla osób mieszkających w zimnych częściach świata niezbędna będzie para wysokiej jakości butów zimowych, która pomoże utrzymać stopy w cieple i suchości. Oprócz tego, jeżeli zima w takim rejonie wiąże się z wielomiesięcznymi śnieżycami i oblodzonymi drogami, to bardzo istotnym kryterium wyboru odpowiedniego modelu będzie również gruba podeszwa z protektorem, która jest stabilna i dobrze przyczepna do wymagającego podłoża.Pierwszą wytyczną, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie butów zimowych, jest ich przeznaczenie. W większości sklepów obuwniczych dostępne są buty zimowe do codziennego użytku, które świetnie nadają się na wyjście na miasto, na zakupy, do pracy, na spotkania z przyjaciółmi, czy też do lekkich aktywności na zewnątrz. Drugim rodzajem zimowego obuwia są to modele bardziej skoncentrowane na backcountry, funkcjonalności i dużej wytrzymałości. Zasadniczo wyglądają jak buty turystyczne, ale z dodatkową izolacją i przyczepnością zimową. Lekkie modele backcountry doskonale nadają się do uprawiania sportów, takich jak zimowe wędrówki, a grubsze i cieplejsze wersje są idealne do pracy na świeżym powietrzu w zimne dni.

buty zimowe badoxx

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu butów zimowych?

Obecnie w sklepach obuwniczych można spotkać wiele casualowych butów zimowych, które zachwycają eleganckim designem i mają zazwyczaj bardziej miejski wygląd. Niektóre niebywale stylowe modele można również zakupić np. w internetowych hurtowniach obuwia. Jeśli zdecydujemy się na wysokogatunkowe, markowe modele, to mamy gwarancję komfortu i wytrzymałości. Dobrze dobrane buty zapewniają odpowiednią przyczepność, w większości warunków pogodowych. Posiadają także właściwą izolację, która utrzymuje stopy w rozsądnym cieple. Jeśli przebywamy poza domem przez dłuższy czas, to powinniśmy wybrać model odpowiednio ocieplony. Oprócz tego prawie wszystkie modele butów zimowych są wodoodporne, aby umożliwić nam chodzenie po lekkim śniegu oraz kałużach. Jednakże, jeśli pogoda oraz teren są szczególnie trudne, lub mamy zamiar wędrować po dłuższych dystansach, to warto wybrać wówczas specjalistyczne obuwie, adekwatne do turystyki zimowej.

Jaki rodzaj ocieplenia wybrać?

Dobrze dobrany do warunków pogodowych but zimowy, musi być odpowiednio ocieplony. Jednak jest dostępnych wiele różnych rodzajów ociepliny obuwniczej. Wiele marek obuwia podaje ocenę temperatury, chociaż zawsze zalecamy, aby przyjmować te wytyczne z przymrużeniem oka. Możemy zobaczyć imponujące oceny, takie jak -25 °C, ale prawda jest taka, że ​​w przeciwieństwie do śpiworów, nie ma znormalizowanego systemu oceny do pomiaru ciepła obuwia. Przy wyborze butów na zimę wiele czynników ma oczywiście kluczowe znaczenie. Należy do nich poziom aktywności, rodzaj i grubość skarpet, a nawet sposób dopasowania buta do stopy.

Pod względem izolacji, buty zimowe mają kilka różnych typów. Najpopularniejszym jest wypełnienie syntetyczne, które występuje w nazwach takich jak PrimaLoft i Thinsulate wraz z oceną pokazującą grubość oznaczoną jednostką gram. Lubimy wybierać ociepliny syntetyczne, zwłaszcza do obuwia, ponieważ w przeciwieństwie do puchu są one odporne na wodę i właściwie izolują od zimna. Ma to duże znaczenie, jeśli woda dostanie się do buta lub, kiedy stopy się mocno spocą. Dla porównania wiele lekkich i średnich butów ma izolację od 200 do 400 gramów, podczas gdy specjalistyczne buty na zimę z grubą wyściółką,  osiągają nawet 1200 gramów. Taki rodzaj obuwia jest głównie używany do polowań, połowów pod lodem, oraz wśród pracowników przebywających na zewnątrz przez większą część dnia. Oprócz syntetycznej izolacji niektóre buty zimowe zawierają oddzielną, wyjmowaną wkładkę filcową, albo mają wnętrza wypełnione naturalnym kożuchem, lub wełną. Skuteczność tych rodzajów izolacji różni się znacznie w zależności od modelu. Jednakże większość producentów wykorzystuje właśnie materiały syntetyczne.

Serdecznie polecamy obuwie zimowe

pixelpixel