Loafersy - lekkie buty na cieplejsze miesiące

2018-08-24Wraz z nadejściem ciepłych dni szukamy wygodnego i przewiewnego obuwia. Nasz wybór często pada na mokasyny lub loafersy. Lekkie i wygodne obuwie świetnie sprawdza się w różnych okazjach.  Loafersy często są mylone właśnie z mokasynami i pomimo tego, że mają ze sobą wiele wspólnego, między innymi są butami wsuwanymi, to jednak nie są ze sobą tożsame.


Mokasyny powinny mieć podeszwę i cholewkę z takiego samego rodzaju skóry, poza tym są butami płaskimi bez wyraźnie zarysowanego obcasa. Natomiast podeszwa jest wywinięta na cholewkę i zszyta z językiem. Nowoczesnym udogodnieniem jest doszywanie gumowej podeszwy, zwiększającej trwałość obuwia.

W loafersach mamy natomiast podeszwę i cholewkę wykonaną z innego typu skóry. Buty są wyposażone w charakterystyczny obcas, szew na cholewce ma raczej charakter ozdobny i jest wyraźnie subtelniejszy niż w mokasynach. Można uogólnić, iż konstrukcja loafersów jest bardziej skomplikowana. Będące butami o wiele solidniejszymi mogą być używane przez większą część roku niż wspomniane wcześniej mokasyny. 

Chociaż loafersy są bardzo wszechstronnym obuwiem i nadają się do uzupełnienia eleganckiego stylu, to jednak nie są butami na bardzo formalne okazje. Loafersy to wyśmienite buty do sportowych marynarek, lub letnich lnianych garniturów. 

Warto wspomnieć, że loafersy mocno spopularyzowała firma Gucci wprowadzając je do światowej mody. Sprawiła, że zaczęto na nie spoglądać jako na obuwie dla osób preferujących bardziej elegancki styl. Między innymi zwolennikiem loafersw był J.F. Kennedy - prezydent USA.

pixelpixel