Mokasyny, czyli styl i wygoda

2020-03-17
Mokasyny, czyli styl i wygodaMokasyny to niezwykle lekkie i wygodne buty, idealne na wiosenno-letni sezon. Pierwotnie było to obuwie Indian, uszyte z jednego kawałka skóry. Do dziś w typowych mokasynach cholewka i podeszwa wykonywane są z tego samego gatunku materiału. Natomiast podeszwa jest płaska, miękka i bez obcasa. Uważa się, że ten rodzaj butów należy nosić wyłącznie na gołą stopę. Nie jest to jednak reguła, jeśli np. do założenia skarpetek zmusza nas pogoda.

• Jakie są charakterystyczne cechy mokasynów?
• Rodzaje mokasynów
• Mokasyny ze skarpetami, czy bez?
• Nasza propozycja

Jakie są charakterystyczne cechy mokasynów?

Cechą charakterystyczną dla wszystkich rodzajów mokasynów jest specyficzny szew w kształcie litery U, na zewnętrznej części cholewki. Cholewka i podeszwa typowych mokasynów wykonywana jest z jednego rodzaju skóry, w przeciwieństwie do loafersów. Obuwie to jest niezwykle lekkie i wygodne, dlatego posiada olbrzymie grono odbiorców.
Klasyczne mokasyny są butami płaskimi, bez wyraźnie zarysowanego podwyższenia. Natomiast loafersy w odróżnieniu od nich posiadają charakterystyczny obcas. Ich dodatkową cechą jest także specyficzny, ozdobny szew, nieco delikatniejszy niż w typowych mokasynach. Jednak to loafersy uważa się za bardziej uniwersalne. Są nieco masywniejsze i przez to nadają się do całorocznego użytkowania.

Rodzaje mokasynów

Do najbardziej eleganckich zaliczają się mokasyny typu loafers. Rozróżniamy dwa rodzaje loafersów tzn. tassel loafers i penny loafers. Są to buty na cienkiej, skórzanej podeszwie. Klasyczny fason i proste linie sprawiają, że ten typ obuwia można założyć nawet do garnituru. Wspomniane buty najczęściej wykonane są ze skóry licowej lub zamszowej. Warto pamiętać, że zamszowe loafersy zwykle nosi się bez skarpet. Po prostu zakłada się je na gołą stopę. W loafersach cholewka i podeszwa wykonane są z dwóch różnych rodzajów skóry, w przeciwieństwie do typowych mokasynów.

Driving mocs to kolejny rodzaj mokasynów. Są to buty przeznaczone dla kierowców. Największą popularnością driving mocs cieszą się we Włoszech. Zwykle wykonane są z zamszu lub skóry licowej. Buty te nie posiadają typowej podeszwy, która w tym modelu jest niezwykle miękka i wygodna. Wspomniana zaleta równocześnie jest ich największą wadą. Mianowicie podeszwa bardzo szybko ulega wytarciu. Driving mocs dobrze prezentują się zarówno założone do jeansów, jak i do sportowego, bawełnianego garnituru.

Bardzo popularnym obuwiem letnim są także mokasyny żeglarskie, czyli boat shoes. Cechują się charakterystyczną, białą podeszwą oraz lekką i niezwykle wygodną konstrukcją. Buty te są wzorowane na mokasynach a pierwotnie wykonywano je z brązowej skóry. Obuwie to było tak lubiane przez marynarzy, że weszło do powszechnego użytku w Amerykańskiej Marynarce Wojennej. Obecnie model boat shoes stał się niezwykle popularny, co w szczególności widać latem. Mokasyny żeglarskie pasują założone zarówno do długich, jak i krótkich spodni. Noszone są zazwyczaj na gołą stopę. Można założyć je także do jeansów oraz do letniego, lnianego garnituru.

Mokasyny ze skarpetami, czy bez?

Do garnituru skarpety są niezbędne. Dlatego, jeżeli zdecydujemy się założyć mokasyny do bardziej eleganckiego stroju, to skarpety stanowią absolutny must have. Oczywiście do mniej formalnego ubrania takiego jak bawełniany lub lniany garnitur, można ich nie zakładać. Mokasyny typu driving mocs lub boat shoes zazwyczaj nosi się na gołą stopę. Jednak jeżeli pogoda nie dopisuje, to założenie skarpet będzie jak najbardziej wskazane. Istnieje też jedna prosta zasada jak nosić mokasyny. Jeśli buty wykonane są ze skóry licowej, gładkiej to zwykle zakładamy skarpety. Natomiast jeżeli uszyte są z zamszu, to można nosić je pominąć.

Nasza propozycja

Polecamy mokasyny męskie firmy American Club, dostępne w kolorze granatowym. Zostały wykonane z naturalnej skóry zamszowej. Dbałość o szczegóły i wysoka jakość materiału sprawiają, iż ten rodzaj obuwia jest niezwykle wygodny. Buty są lekkie, przewiewne i świetnie dopasowują się do stopy. Doskonały wybór na co dzień, jak i na szczególne okazje.
MOKASYNY MĘSKIE AMERICAN CLUB MJK-02GR GRANATOWE

pixelpixel