Obuwie domowe, krótka historia
Pantofle, kapcie a może laczki, która z nazw określa obuwie domowe?
Oczywiście poprawna odpowiedź brzmi… każda. Różnice w określeniach, jakimi zwykliśmy nazywać ten typ obuwia, wynikają z regionalizmów. Przykładowo wspomniane powyżej laczki, to słowo używane na Górnym Śląsku lub Wielkopolsce. W popularnym polskim serialu „Świat według Kiepskich” Ferdynand Kiepski, mieszkaniec Wrocławia, bardzo często wspomina o swoich wygodnych laczkach, z którymi nie zamierza się rozstawać. Dla osób z południa polski nazwa ta może brzmieć dziwnie, ponieważ tam chętniej używa się nazwy pantofle lub kapcie. Wśród wielu określeń na domowe obuwie możemy spotkać się też z nazwą papucie, łapcie, bambosze, a także popularnym w okolicach Częstochowy określeniem: chapcie. Jednak, jeśli mielibyśmy wybrać najpopularniejszą nazwę na domowe obuwie, z pewnością zwyciężyłyby właśnie wspomniane powyżej kapcie.
Skąd w naszym języku pojawiło się to słowo?
Etymologicznym źródłem powyższej nazwy są najprawdopodobniej węgierskie kapce. Właśnie tym mianem określano obuwie przeznaczone do użycia w obejściu domowym.
Pozostałe nazwy, które spopularyzowały się na terenie Polski, również mają pochodzenie obcojęzyczne, przykładem są włoskie pappuca, czy niemieckie, znane nam określenie-pantofel.
Kapcie nie są wynalazkiem współczesności. Owszem obuwie domowe spopularyzowało się dzięki dziewiętnastowiecznej rewolucji technicznej i maszynom umożliwiającym, łatwą, masową produkcję. Jednak buty do przeznaczenia domowego towarzyszą nam o wiele dłużej. Już wieki temu używano prymitywnych, wykonanych z łyka lub słomy tzw. łaci, które były powszechnie stosowane jako obuwie używane w gospodarstwie domowym. W XV wieku na terenie Włoch panie używały miękkich pantofli podszywanych skórą nazywanych calze solate. Kiedy kobieta wychodziła np. na targ, na obuwie to zakładano pianelle, czyli drewniaki, które chroniły przed błotem i kałużami. Oczywiście osoby wyżej sytuowane, także używały obuwia domowego, które dzięki bogatym zdobieniom podkreślały ich status społeczny.
Obecnie obuwie z tamtych czasów możemy wyłącznie zobaczyć w skansenie lub muzeum. Podobnie w zapomnienie odszedł zawód szewca wyrabiającego pantofle, czyli pantoflarza. Tak, słowo o pejoratywnym znaczeniu, jakim dzisiaj określamy mężczyznę podporządkowanego partnerce, wykonało w naszym języku woltę i całkowicie zmieniło swoje znaczenie.
Pantofle ewoluowały, lecz nie zniknęły. Dzisiaj możemy wybierać spośród setek fasonów w różnych kolorach. Popularność obuwia domowego wynika przede wszystkim z tego, że zapewnia wygodę, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Kapcie mają także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednio dobrane obuwie domowe zapewni komfort zmęczonym stopom, po długim dniu spędzonym w pracy. Jeżeli chcemy przekonać się, jak całodniowa aktywność wpływa na stan naszych stóp wystarczy wykonać prosty eksperyment. Zmierzmy wielkość stopy rano, przed wyjściem z domu i tuż po powrocie z pracy. Łatwo przekonamy się, że obydwa wyniki pomiarów różnią się między sobą. Nasze stopy z drugiego pomiaru z pewnością lekko się powiększyły. Czasami różnica sięga nawet jednego rozmiaru. Dlatego niezwykle istotna jest zmiana formalnego obuwia na miękkie i wygodne. Pantofle nie tylko pomogą nam się odprężyć, ale także poprawią ukrwienie stóp, dzięki czemu usprawnią naszą regenerację.
W naszej hurtowni dysponujemy szerokim wyborem obuwia domowego. Wśród oferowanych kapci znajdują się solidne modele przeznaczone dla mężczyzn, estetyczne pantofle damskie i śmieszne bambosze dla dzieci. Interesującą propozycją dla panów, są kapcie FATEX M368. Wykonane z wytrzymałego, a jednocześnie miękkiego materiału pantofle cieszą się niesłabnącą popularnością. Dodatkowym ich atutem jest solidna, gumowa podeszwa, która posiada właściwości antypoślizgowe.
Dla Pań polecamy pantofle polskiej firmy Skarbek. Model D501BO oprócz doskonałego wyglądu i wyróżniającej go lekkiej koturny posiada przemyślaną konstrukcję poprawiającą codzienny komfort. Dzięki zastosowaniu w nim dodatkowej gumy obuwie doskonale dopasowuje się do stopy.
Wśród modeli przeznaczonych dla juniorów warto zwrócić uwagę na bambosze C55018FU wyprodukowane przez American Club. Pantofle w formie puszystego króliczka z pewnością przypadną do gustu najmłodszym, a wesoły kształt sprawi, że ich używanie stanie się prawdziwą zabawą.