Obuwie sportowe - krótka historia sukcesu

2019-07-30
Obuwie sportowe - krótka historia sukcesu

Chociaż historia butów sięga zamierzchłych czasów i jak wykazaliśmy w poprzednim wpisie, towarzyszy początkom naszej cywilizacji, to historia obuwia sportowego jest nieporównywalnie krótsza. Pierwsze buty dedykowane do uprawiania sportu pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku, czyli z tej perspektywy zaledwie przed chwilą.

Głównym powodem powstania butów sportowych, oczywiście oprócz chęci zysku, była rewolucja przemysłowa. Pojawiły się nowe materiały a ich śladem przyszły nowe możliwości. Kiedy zastosowano na masową skalę gumę wulkanizacyjną, było tylko kwestią czasu wprowadzenie jej do przemysłu obuwniczego. Już w 1832 roku powstaje pierwszy prototyp buta wyposażonego w gumową podeszwę według projektu Waita Webstera, a w 1890 Joseph William Foster zakłada w Anglii pierwszą na świecie firmę produkującą buty sportowe.

W tym momencie możemy się zatrzymać i zadać pytanie. Gumowa podeszwa spowodowała, że zmienił się proces produkcji, ale co spowodowało boom na buty sportowe?

Dzisiaj wartość rynku obuwia sportowego wynosi wiele miliardów dolarów, co w porównaniu z początkiem XX wieku jest nieprawdopodobnym wzrostem.

W odpowiedzi na to pytanie warto zwrócić uwagę na dwa fakty.

Pierwszym z nich jest rok organizacji nowożytnych igrzysk olimpijskich. W 1896 roku w Atenach zorganizowano ogromne zawody wzorowanie na antycznych olimpiadach. Do rywalizacji przystąpiło 245 sportowców, którzy konkurowali w dziewięciu dyscyplinach.

Łatwo dostrzec, że dwie daty, organizacja igrzysk i powstanie pierwszej firmy specjalizującej się w produkcji obuwia sportowego sąsiadują ze sobą. Jak wiadomo, popyt tworzy podaż. Coraz większa popularyzacja sportu powodowała większe zainteresowanie sportowym stylem życia i związanymi z nim gadżetami, w tym oczywiście obuwiem.

Kolejnym faktem było zrozumienie, jak dużą przewagę dają odpowiednio skonstruowane buty. Wspomniana firma Foster and Sons podpisała umowę z brytyjską drużyną lekkoatletyczną, dostarczając im niezbędny sprzęt na igrzyska, w tym specjalne obuwie biegowe wyposażone w kolce. W butach tych Harold Abrahams wygrał swój bieg na 100 metrów, a Eric Liddell był najlepszy na 400 metrów oraz trzeci na 200.

Jak przełożyło się to na sukces firmy?

W odpowiedzi wystarczy, że zapoznamy się z jej współczesną nazwą. Marka kiedyś znana jako Foster and Sons, dziś nazywa się Reebok.

Od tego czasu rozpoczyna się wyścig technologiczny, tym bardziej zażarty im sport staje się popularniejszy. Stopniowo na arenę wchodzą takie firmy jak Adidas, Nike i kolejne.

Warto wspomnieć, że na olimpiadzie w Berlinie w butach produkowanych przez niemiecką firmę Adidas wystąpił genialny biegacz Jessie Owens, zdobywając aż cztery złote medale.

Obecnie najnowsze rozwiązania znane ze sportowych aren trafiają na stopy amatorskich sportowców. Dlaczego mam biegać w zwykłych trampkach, kiedy mogę użyć specjalnie wyprofilowanych butów biegowych, których konstrukcja zabezpieczy mnie przed kontuzją, a jednocześnie poprawi wyniki sportowe? To właściwie retoryczne pytania, które tylko potwierdzają popularność sportowego obuwia. Równie dobrze możemy zapytać czemu nie skakać wyżej, nie dźwigać większych ciężarów.

Wraz ze wzrostem popularności tego typu obuwia pojawiła się też jego coraz większa specjalizacja. Buty ciężarowca wyposażone w wysoką specyficzną podeszwę, będą wyraźnie różnić się od lekkich butów biegowych, czy wysokich butów zapaśniczych. Każda dyscyplina sportu posiada swoją specyfikę, która wyraża się w dedykowanym do niej obuwiu.

Oczywiście sport amatorski nie stawia przed nami aż takich wyzwań. Nawet jeżeli jesteśmy zwolennikami określonej dyscypliny sportu jak np. badminton, koszykówka, czy nordic walking, to do większości tych sportów na amatorskim poziomie mogą wystarczyć zwykłe buty sportowe. Z czasem, kiedy nasz apetyt na rezultaty rośnie z pewnością zamienimy je na specjalistyczny sprzęt. Jednak zanim to nastąpi, możemy cieszyć się ruchem w tańszym uniwersalnym obuwiu. Wybierając buty do naszej aktywności, powinniśmy się między innymi kierować powierzchnią, po jakiej będziemy się poruszać. Kiedy mamy zamiar biegać, możemy wybrać jeden z modeli obuwia, z nieco grubszą podeszwą, który sprawdzi się na asfaltowych i polnych drogach.

Przykładowo mogą to być sportowe półbuty damskie renomowanej firmy American Club idealne na lekkie przebieżki, także świetne do uprawiania nordic walking.
ADIDASY DAMSKIE AMERICAN CLUB D201621 SZARE I RÓŻOWE ROZM.36-41

Kolejnym modelem, który sprawdzi się zarówno jako buty do biegania, jak również obuwie do wyjścia na siłownię czy do fitness clubu, są buty American Club.
AMERICAN CLUB DFH17015 ROZM.37-41

To solidne obuwie, sprosta większości wyzwań, jakie może przed nimi postawić amatorski sportowiec.

Kiedy jednak zamierzamy rozegrać mecz badmintona, tenisa stołowego, albo wziąć udział w meczu futsalu, koniecznym będzie sięgnięcie po jeden z modeli obuwia halowego. W naszej ofercie posiadamy doskonałe halówki, między innymi buty Athletico wykonane przy użyciu technologii TRX, gwarantującej jeszcze większą stabilność.
ATLETICO N-15538BLGR BLACK GREEN NADWYMIAR ROZM.47-49

Oczywiście w naszej ofercie nie zabrakło modeli dla najmłodszych pasjonatów sportu. Posiadamy w ofercie popularny model sportowych butów dziecięcych American Club.
ADIDASY DZIECIĘCE AMERICAN CLUB CK1685 RÓŻOWE I CZARNE ROZM.31-35

Obuwie zostało wykonane z niezwykle delikatnego materiału, który gwarantuje komfort na najwyższym poziomie

pixelpixel