Pianka Eva - tworzywo, które zrewolucjonizowało rynek obuwia.

2018-12-21

Buty sportowe to ten rodzaj obuwia, który przechodzi ciągłą ewolucję. Nad poszukiwaniem nowych ulepszeń pracują najlepsi specjaliści z różnych dziedzin. Od wielu lat toczy się nieustający wyścig pomiędzy konkurencyjnymi firmami. Dzięki ostrej rywalizacji regularnie otrzymujemy coraz to lepsze innowacje. Niektóre z modyfikacji kończą jako przejściowa moda, jednak są też takie, które trwale rewolucjonizują rynek obuwia. 

Takim właśnie odkryciem była pianka ochrzczona znajomo brzmiącą nazwą — Eva. Nasza bohaterka pojawiła się na rynku sportowym w 1975 roku i od ponad czterdziestu lat towarzyszy nam jako element amortyzacji butów. 

Nazwa Eva to akronim zwrotu: Ethylene-Vinyl-Acetate, w rzeczywistości jest to Spieniony kopolimer etylenu i octan winylu. Jest to niezwykle elastyczne tworzywo, posiadające doskonałe właściwości amortyzujące, izolujące i ochronne. Nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że jej odkrycie było prawdziwym przełomem w konstrukcji butów sportowych. Dzięki niej amortyzacja butów weszła na zupełnie nowy, nieosiągalny wcześniej poziom. 

Piankę masowo zaczęto stosować między innymi w butach do biegania. Żaden materiał stosowany dotąd nie zapewniał aż takiej elastyczności, zachowując przy tym niezwykłą lekkość. Warto też wspomnieć o stosowaniu jej w butach gumowych. Jeżeli używamy popularnych kaloszy, to prawdopodobnie korzystamy z dobrodziejstwa bohaterki naszego wpisu. Na rynku można też spotkać klapki w całości wykonane z pianki, które świetnie sprawdzają się podczas wakacyjnych wycieczek. 

Pianka Eva jest ciągle udoskonalana, poszukiwane są modyfikacje, które posiadają jeszcze lepszą trwałość i sprężystość, a jednocześnie będą podlegać pełnej biodegradacji.
pixelpixel