Podeszwa skórzana czy gumowa? 

2019-03-01Podeszwa to mniej widoczny element konstrukcji buta, jednak jej struktura znacząco wpływa na komfort użytkowania obuwia. W poniższym wpisie porównamy dwa typy podeszwy, gumową i skórzaną, opisując ich mocne i słabsze punkty. 

Oczywiście najczęściej spotykanym typem podeszwy będzie podeszwa gumowa. Między innymi na ten fakt wpływa jej niższa cena oraz uniwersalność użytkowania. Elastyczna guma świetnie radzi sobie w różnych warunkach pogodowych. Ponadto jej właściwości amortyzacyjne sprawiają, że będzie idealnie nadawała się do butów sportowych, a także obuwia przeznaczonego dla osób z problemami zdrowotnymi, np. chorobami stawów.

Guma przeznaczona do produkcji podeszwy jest bardzo wytrzymała, ma wysoką odporność na ścieranie, posiada również świetną przyczepność do podłoża.

Często jako wadę butów wyposażonych w powyżej opisywaną podeszwę, wymienia się brak ekskluzywności. Buty wyposażone w gumową podstawę doskonale sprawdzą się jako obuwie sportowe, nadadzą się do codziennych stylizacji, jednak to nie najlepsze rozwiązanie, kiedy stawiamy na bardziej elegancki styl. Dodatkowo guma ma dobre właściwości izolujące, w niektórych przypadkach jest to zaleta, lecz także dzięki temu nasze stopy mogą bardziej się pocić, ponieważ między stopami a podłożem jest zablokowana wymiana cieplna. 

Podeszwa skórzana to „must-have” osoby ceniącej elegancki styl. Podeszwa wykonana ze skóry doskonale sprawdzi się we wszystkich formalnych stylizacjach. Według powszechnej opinii buty wyposażone w taką podeszwę doskonale radzą sobie z wymianą cieplną, co ma wyraźny wpływ na komfort użytkowania.

Niestety podeszwa taka ma także wady. Oprócz wspomnianej na początku wyższej ceny jest bardziej narażona na warunki atmosferyczne. Zbyt duża ilość wody przyczynia się do jej szybszego zużycia, większa wilgoć może doprowadzić do powstania pleśni. Między innymi z tego powodu buty wyposażone w taką podeszwę będą wymagały od nas odpowiedniej pielęgnacji. 

Obydwa typy podeszwy mają swoje wady i zalety. Buty z podeszwą skórzaną sprawią, że wzrośnie nasze poczucie elegancji. Natomiast buty wyposażone w gumową podstawę nadadzą się do większości stylizacji, doskonale sprawdzając się w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

pixelpixel