Podeszwa z tuniskóru. 

2019-03-22

We wcześniejszym wpisie na blogu porównywałem zalety i wady podeszwy skórzanej i gumowej. Do niewątpliwych atutów podeszwy wykonanej ze skóry jest jej naturalna elegancja, przez co buty takie mają określone przeznaczenie, jako obuwie bardzo formalne. Minusem takiej podeszwy jest większa wrażliwość na warunki pogodowe, a także szybsze ścieranie. 

Czy jednak buty jednoznacznie eleganckie mogą posiadać podeszwę gumową? 

W odpowiedzi na tak zadane pytanie przychodzi tuniskór. To dla niewtajemniczonych dziwnie brzmiące słowo opisuje opracowany w XX wieku materiał używany właśnie do produkcji eleganckiego obuwia.
Początkowo przeznaczeniem podeszwy gumowej były albo boiska sportowe, albo bardzo nieformalne buty. Trudno było wyobrazić sobie, chociażby nieco bardziej eleganckie brogsy na gumowej podeszwie.

Jednak niezwykła wytrzymałość gumy, jej odporność na warunki atmosferyczne i niższy koszt pozyskiwania cały czas skłaniał producentów obuwia do poszukiwania takich rozwiązań, które dałyby się zastosować w butach eleganckich. Ich odpowiedzią był właśnie tuniskór. Udało się stworzyć tworzywo, które swoim wyglądem tak dobrze imitowało skórę, że renomowane firmy w swojej ofercie butów wizytowych stosowały to rozwiązanie. Nawet charakterystyczne dla podeszwy skórzanej stukanie podczas stawiania kroków występuje przy tuniskórowym zamienniku.

Jeżeli coś wygląda niemal tak dobrze, jak o wiele droższa podeszwa skórzana, to czemu nie zdecydować się na takie rozwiązanie. Tym bardziej, że opisywany materiał zachowuje wszystkie atuty gumy. Dodatkowym zaletą jest ich łatwa konserwacja, taka podeszwa nie będzie wymagać specjalnych środków impregnujących, a poddana wilgoci guma nie popęka podczas suszenia. 

Oczywiście ciągle podeszwa skórzana będzie stała najwyżej w hierarchii obuwia eleganckiego, jeżeli jednak poszukujemy butów, które sprawdzą się podczas większości formalnych okazji, albo prezentujemy nieco bardziej elegancki styl na co dzień, to warto rozważyć kupno butów wyposażonych w podeszwę z tuniskóru.
pixelpixel