Rewolucyjna technologia memory foam

2019-05-21
Rewolucyjna technologia memory foam

Branża producentów obuwia jest nieustannie zaskakiwana coraz nowszymi technologiami wprowadzanymi do produkcji butów. Wiodące marki przodują w wyznaczaniu nowych trendów, obficie czerpiąc z innowacyjnych technologii. Część z nich pojawia się tylko na moment, przez chwilę skupiając na sobie uwagę, by po nasyceniu rynku szybko zniknąć. Być może właśnie takim obuwiem jest ostatni przebój Nike, czyli samowiążące się buty. Natomiast inne, rewolucyjne zmiany, takie jak inteligentne buty Xiaomi mierzące aktywność użytkownika, mogą stać się obowiązującym trendem niedalekiej przyszłości.

Oczywiście nie każdy trend, który na stałe wchodzi do kanonu obuwia, musi być rewolucyjny. Niektóre zmiany są na pozór mało efektowne, a jednak wywierają trwały wpływ na branżę obuwniczą. Tak właśnie stało się wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytku pianki memory foam. Ta niepozorna masa, wykonana z tworzywa sztucznego została opracowana w laboratoriach NASA w 1966 roku. Była zaprojektowana wyłącznie dla przemysłu kosmicznego, w celu amortyzowania wstrząsów powstałych w wyniku startu rakiety. Memory foam była wtedy użyta do jako element konstrukcji siedzeń dla kosmonautów. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pianka weszła do powszechnego użytku, wypełniając między innymi kaski ochronne, materace, poduszki, i właśnie buty.

Dlaczego memory foam odniosła taki sukces? Główną właściwością pianki jest idealne dopasowywanie do powierzchni, z jaką ma styczność. Dzięki temu możemy używać butów, które idealnie dopasowują się do kształtu stopy, gwarantując wygodę na nieosiągalnym do tej pory poziomie. Ponadto wykorzystywaną w przemyśle obuwniczym piankę udało się tak zmodyfikować, że otrzymano tworzywo, które doskonale poddaje się naciskowi, jednocześnie zachowując odporność na trwałe odkształcenia.

Chcąc sprawdzić jak udało się pogodzić te sprzeczne właściwości musimy sięgnąć po mikroskop. Dopiero kiedy obserwujemy strukturę wkładki w znacznym powiększeniu, dostrzegamy magię, która stoi za osiągniętym efektem. Widzimy duże cząstki, tworzące podstawową strukturę, pomiędzy którymi pojawiają się przestrzenie wypełnione specjalnym gazem. To genialne połączenie sprawia, że powstaje kombinacja miękkości i twardości. Dzięki takiej hybrydzie nacisk, jaki powstaje podczas biegania, czy chodzenia jest w znacznej mierze absorbowany. Warto wiedzieć, że kiedy biegamy nacisk stopy na ziemię nie jest równy naszemu ciężarowi. Przykładowo osoba ważąca osiemdziesiąt kilogramów naciska na podłoże z siłą dwustu do dwustu czterdziestu kilogramów. Widzimy więc, że podczas ruchu mierzymy się ze znacznymi siłami. Siłami tym większymi, że wraz z przebytym dystansem sumują się. Stosując obuwie wyposażone we wkładki memory foam, nacisk na stopę jest mocno ograniczony. Przypomnijmy, że nie bez przyczyny memory foam był stosowany podczas lotów kosmicznych, kiedy nacisk na ciało osiąga wielokrotnie wyższe wartości. Dlatego właśnie osoby, używające tego typu obuwia porównują chodzenie w nim do stąpania po chmurach. Czy kosmiczna technologia w naszych butach musi wiązać się ze sporym wydatkiem?

Absolutnie nie, firma American Club stworzyła tanią, a jednocześnie dopracowaną linię butów wyposażonych właśnie w technologię memory foam. Użyta wkładka błyskawicznie dopasowuje się do stopy, dzięki czemu masowo produkowane obuwie jest idealnym butem dla każdego. Oczywiście nie są to jedyne zalety tych butów. Obuwie American Club wykonane ze specjalnej siatki gwarantuje doskonałą wentylację, dzięki czemu czujemy się doskonale w naszym obuwiu nawet podczas największych upałów. Wykonana z miękkiej gumy podeszwa, świetnie dopasowuje się do powierzchni, zachowując przy tym właściwości antypoślizgowe. Zapraszamy do zapoznania się z konkretnymi modelami dostępnymi w naszej hurtowni. Znajdziesz u nas doskonałe buty sportowe, wyposażone w nieco wyższą cholewkę, oraz elastyczną podeszwę. Kolejną wartą uwagi pozycją są nieco masywniejsze buty, których podstawa posiada wyższe właściwości absorbcyjne. Trzeci model to lekkie buty wyposażone w zamek błyskawiczny, co jeszcze bardziej poprawia komfort użytkowania.

Memory foam American Club
Obuwie American Club wykonane z pianki memory foam z pewnością spełni oczekiwania każdego użytkownika, zwłaszcza jest cenione przez osoby lubiące spędzać aktywnie wolny czas.

 

pixelpixel