Rzepy - innowacja, która zmieniła rynek butów

2019-07-02
Rzepy - innowacja, która zmieniła rynek butów

Obecnie funkcjonujemy w świecie technologicznych innowacji. Kiedy mielibyśmy wymienić nowe rozwiązania lub wynalazki usprawniające nasze życie, z pewnością na listę trafiłyby najnowsze aplikacje, kolejne, jeszcze sprawniejsze modele smartfonów i wiele innych wypełnionych technologią gadżetów. Jednak codzienne funkcjonowanie jest łatwiejsze nie tylko dzięki wypełnionym technologią rzeczom, otacza nas mnóstwo pozornie drobnych usprawnień, które całkowicie zmieniły wybrane obszary życia.

Doskonałym przykładem niezwykłej pomysłowości jest walizka z kółkami. Koło jest znane ludzkości od tysiącleci. Ciężki bagaż prawdopodobnie towarzyszył nam równie długo. Jednak dopiero w 1970 roku połączył obydwa elementy Bernard D. Sadow, rewolucjonizując sposób podróżowania. Oczywiście jest to tylko jedno z wielu tego typu innowacji, pozornie niewielkich, a jednak posiadających duże znaczenie.

Walizka na kólkach

Innym, ciekawym wynalazkiem, który wymagał już nieco więcej zaangażowania, było odkrycie rzepów. Co ciekawe wynalazek rzepa jest wcześniejszy od opatentowania walizki na kółkach. Patent na rzepy został przyznany już w 1955 roku, wyprzedzając bagaż z kółkami o około 20 lat. Jednak chcąc poznać samą historię odkrycia, musimy cofnąć się jeszcze dalej, do roku 1941. Mniej więcej wtedy wpadł na pomysł szybkiego i wygodnego zapięcia szwajcarski inżynier George de Mestral.

Co ciekawe prawdopodobnie wynalazek nie powstałby, gdyby nie żona inżyniera i jego pies. Kiedy młody inżynier wrócił z jednego ze swoich spacerów z czworonogiem, okazało się, że jego pupil jest cały pokryty owocostanem łopianu, czyli popularnymi rzepami. Oczywiście nasz bohater szybko zabrał się do usuwania czepnych kwiatów, jednak jak szybko się przekonał, wcale nie było to takie proste.

Mechanizm czepny był tak doskonały, że przykuł uwagę przyszłego wynalazcy. Kiedy przyjrzał się roślinie pod mikroskopem, dostrzegł niezwykły system mikro haczyków umożliwiających skuteczne przyczepianie się do różnych powierzchni.

Kolejnym zdarzeniem, które zmusiło go do szukania praktycznego wykorzystania idei, jaka od tamtego czasu zaszczepiła się w jego umyśle, były problemy z suknią żony. Mianowicie w wieczorowej kreacji zepsuł się zamek i wtedy George de Mestral postanowił zamienić go na coś o wiele lepszego, czyli zapięcie na rzepy, lub jak sam nazwał swój wynalazek na “Velcro”.

Zapięcie na rzep

Skąd ta nietypowa nazwa?

Jest to połączenie francuskich słów velours i crochet, oznaczających welwet i haczyk. Mestral od początku wiedział, że natrafił na coś wartościowego. Dla tego pojechał ze swoim pomysłem do Lyonu, aby u tamtejszych krawców zrealizować swoją ideę. Chociaż na początku nie traktowano go poważnie, to dzięki determinacji osiągnął sukces. Doprowadził do uzyskania patentu, a potem masowej produkcji rzepów. Produkcji, która sprawiła, że zarobił miliony, a dodatkowo zaprzeczył obiegowej i fałszywej opinii, że szwajcarzy wymyślili tylko zegar z kukułką.

Obecnie rzepy skutecznie zastępują sznurówki, klamry i różnego rodzaju zapięcia. Technologię velcro stosują w wybranych modelach wszyscy znaczący producenci obuwia. Rzepy znajdujemy zarówno w butach sportowych, jak i obuwiu stosowanym na co dzień. Wyposażone w rzepy buty charakteryzują się bardzo dużym komfortem użytkowania, takie obuwie nie tylko wygodnie się nosi, ale także dzięki innowacyjnemu zapięciu niezwykle łatwo zakłada i ściąga.

Właśnie ta ich cecha sprawiła, że zapięcie na rzep jest bardzo popularny w obuwiu dziecięcym. Jak wiadomo dzieci mogą mieć problem ze starannym zawiązywaniem sznurówek, a tutaj dzięki jednemu, prostemu ruchowi buty są mocno zapięte i równie szybko można je zdjąć.

W naszej hurtowni oferujemy wiele modeli obuwia zapinanego na rzepy, przeznaczonego dla dorosłych, jak i juniorów. Posiadamy między innymi popularny model półbutów dziecięcych marki American Club. Te solidne buciki, cieszą się dużą popularnością powodowaną niezwykłą starannością, z jaką zostały wykonane oraz estetycznym designem. Wykonane w dwóch wariantach kolorystycznych: różowym i czarnym, ozdobione charakterystycznymi gwiazdkami stanowią doskonały wybór zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
AMERICAN CLUB A6759A ROZM.21-26

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest połączenie zapięcia na rzep i sznurowadła. Skorzystano z niego w kolejnym modelu marki American Club.Dzięki temu mamy gwarancję, że obuwie przypadkowo nie rozwiąże się, lub nie rozepnie i nie zsunie z małej stopy. Takie buty gwarantują zdecydowanie większe bezpieczeństwo podczas zabaw na świeżym powietrzu.
AMERICAN CLUB B1323 ROZM.25-30

pixelpixel