Sandały - doskonały wybór na upalne dni

2019-09-09
Sandały - doskonały wybór na upalne dni

Sandały to lekkie i przewiewne buty, które cieszą się nieustającą popularnością. Dzięki zróżnicowanym fasonom możemy je dopasować do niemal każdej stylizacji, a ich wakacyjny look sprawia, że są najchętniej wybieranym obuwiem podczas letnich miesięcy.

Trudno wyobrazić sobie mniej skomplikowaną od sandałów konstrukcję buta. Składające się z podeszwy i mocujących rzemyków lub pasków sandały są kwintesencją prostoty. Dlatego nie powinien zaskakiwać fakt. że sandały ozdabiają i chronią stopę człowieka co najmniej od czasów starożytnego Egiptu, gdzie były wyznacznikiem statusu społecznego.

Oczywiście sandały nie były wyłącznie popularne w delcie Nilu. Obuwie to także rozpowszechniło się na terenach krajów basenu Morza Śródziemnego. Zapewne, kiedy wyobrazimy sobie starożytnego filozofa greckiego, patrycjusza rzymskiego, czy żołnierza Imperium Romanum to wszystkie te postacie będą posiadały jeden wspólny element ubioru, mianowicie sandały.

Przy tej okazji warto wprowadzić niewielką dygresję dotyczącą noszenia skarpet do sandałów. To modowe faux-pas często utożsamiane z wąsatymi polskim turystami ma o wiele dłuższą tradycję, niż moglibyśmy się spodziewać. Podczas wykopalisk archeologicznych w North Yorkshire odnaleziono dowody, że najprawdopodobniej legioniści nosili do sandałów skarpety, zwłaszcza w okresach, kiedy aura stawała się nieco chłodniejsza. Świadczą o tym szczątki czternastu rzymskich żołnierzy odnalezione w tamtejszym regionie. Ponadto w grobowcu Tutanchamona oprócz 81 sandałów znaleziono pasujące do nich trzy pary lnianych skarpet. Jak więc widzimy, moda ponownie zatoczyła koło tym razem w może nieco bardziej zabawny i nieoczekiwany sposób.

Z dzisiejszej perspektywy, moglibyśmy się spodziewać, że popularność sandałów nie powinna słabnąć. Przecież obuwie to idealnie nadaje się do używania w ciepłym, śródziemnomorskim klimacie, ponadto jak już wspomniałem, są bardzo proste w produkcji. Jednak sandały, przede wszystkim w wariancie dla kobiet prawie całkowicie odeszły w zapomnienie.

Co było tego przyczyną?

Wraz z nadejściem średniowiecza i towarzyszących mu kanonów kulturowych, noszenie przez kobiety sandałów stało się praktycznie zakazane. Odkryte obuwie było na owe czasy zbyt wyzywające i aby panie nie kusiły mężczyzn, obowiązującym standardem było zakrywanie stóp.

Dopiero dzięki modzie na antyk, jaka zapanowała w XIX wieku, sandały zaczęły wracać do łask, by wreszcie śmiało wkroczyć na arenę dziejów w XX wieku.

Obecnie sandały są jednym z popularniejszych typów obuwia bez, którego nie wyobrażamy sobie wyjazdu na wakacje. Dzięki wysiłkom projektantów mamy dziś dostęp do ogromnej ilości fasonów wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać spośród drogich modeli, charakterystycznych dla znanych marek, oraz możemy skorzystać z produktów mniej znanych firm, często oferujących obuwie podobnej jakości, ale w o wiele niższej cenie.

Najtańsze sandały to wydatek zaledwie kilku złotych, a jakie są najdroższe?

Być może dla niektórych osób cena może być pewnym zaskoczeniem i z pewnością wielokrotnie przekracza zdolności finansowe większości czytelników.

Stuart Weitzman stworzył unikalne obuwie inspirowane Ritą Hayworth, które wycenia się na trzy miliony dolarów. Oczywiście wartość butów nie wynika jedynie z projektu, przyczyniają się do niej również użyte do ich stworzenia kamienie szlachetne.

Chociaż w naszej hurtowni nie posiadamy aż tak drogich butów, to oferujemy szeroki wybór doskonałej jakości sandałów, zarówno damskich, jak i męskich. Między innymi warto polecić gustowne damskie sandały wyprodukowane przez American Club.

Do trwałej podeszwy użytej w tym modelu zostały przytwierdzone delikatne paseczki, które nadają lekkości prezentowanemu obuwiu. Sandały te doskonale nadadzą się jako element eleganckiej stylizacji.

Kolejnym ciekawym modelem wyprodukowanym przez tą samą firmę, są sandały.

Połączenie czerwieni z ciemną tonacją tworzy interesujący design, a nieco mocniejsza konstrukcja sprawia, że obuwie to idealnie sprawdzi się podczas codziennej aktywności.

Wśród obuwia męskiego, ciekawą propozycją są sandały marki Brospa. Wykonane z ekoskóry sandały wyróżnia interesujący wzór oraz niska cena.

Dla wymagających klientów polecamy obuwie sygnowane przez firmę Skotnicki.

Te wykonane z najlepszych materiałów sandały to doskonały wybór dla Panów, którzy podczas upalnych dni pragną zachować elegancki wygląd.

pixelpixel