W jaki sposób można skutecznie wyczyścić białe buty?

2022-09-22
W jaki sposób można skutecznie wyczyścić białe buty?

Białe buty sprawiają właścicielom sporo kłopotów, ale trudno z nich zrezygnować, ponieważ świetnie wyglądają, kiedy są w odpowiednim stanie i pasują do wielu różnorodnych stylizacji. Świetnie prezentują się właściwie o każdej porze roku i zawsze stanowią zauważalną i bardzo atrakcyjną część garderoby. Dlatego też zdecydowanie warto wiedzieć, jak czyścić takie okazy w domu. 

Jak wyczyścić białe obuwie?

 

Jeżeli chcemy, aby nasze obuwie prezentowało się atrakcyjnie i dobrze uzupełniało każdą stylizację, to musimy zadbać, aby zawsze było idealnie czyste. Problem pojawia się niestety podczas używania białych butów, ponieważ bardzo łatwo je zabrudzić, a w zależności od rodzaju użytego do ich produkcji materiału, metody oczyszczania będą się nieco różniły.

Oczywiste jest, że obuwie powinno być utrzymywane w porządku i czystości, aby mogło  służyć nam przez długi czas, oraz żeby zawsze wyglądało schludnie. Ale szczególnie trudno jest utrzymać w czystości białe modele, ponieważ brud uliczny i kurz przylegają do nich najszybciej. Dlatego dość często właściciel takich trampek zadaje sobie pytanie, jak skutecznie je wyczyścić? Warto więc zaznajomić się z tematem, żeby uniknąć takich problemów.

Najważniejsze jest, aby po każdym wyjściu na ulicę dokładnie oczyścić swoje buty, ponieważ łatwiej jest usunąć świeży brud niż później męczyć się z uporczywymi plamami.

Najpierw więc musimy pozbyć się brudu z podeszwy, jeśli są to skórzane buty lub trampki, można je wyprać. Wyroby skórzane można również przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie wysuszyć. Na koniec zaleca się nałożyć na materiał skórzany spray ochronny lub inny bezbarwny produkt, który zapobiega wchłanianiu wilgoci oraz dodaje połysku powierzchni.

Jeśli chodzi o buty z materiałowymi wstawkami lub o tekstylne trampki, czy też baletki, to należy postępować z nimi bardzo ostrożnie. Zaleca się najpierw wyczyścić zabrudzenia suchą szczotką, a dopiero potem przetrzeć podeszwę wilgotną tkaniną. Jeśli buty nadal wymagają prania, wierzch produktu należy zabezpieczyć folią lub szmatką, aby brudne plamy nie przeniknęły na powierzchnię.

Zabrudzenia najłatwiej usunąć z butów ze skóry naturalnej, lub wykonanych ze skóry ekologicznej. Można wówczas je prać lub wycierać wilgotną szmatką. Jednak modele wyprodukowane z tkanin, będą musiały zostać wyczyszczone w specjalny sposób. Jeśli buty są mocno zabrudzone, będziemy musieli je dokładnie wyprać, w ten sposób unikniemy zażółceń. Można to zrobić na dwa sposoby, tzn. za pomocą pralki lub ręcznie.

Bardzo często trampki, baletki, czy też mokasyny pierzemy w palce, jednak buty muszą być wysokiej jakości, aby nie odpadła podczas prania podeszwa. Należy więc ustawić w pralce tryb delikatnego prania, a po jego zakończeniu wysuszyć buty na świeżym powietrzu.

Zdecydowanie bezpieczniej jest używać prania ręcznego. Aby to zrobić, należy przygotować roztwór mydła i delikatnie zmyć brud miękką gąbką. W takim przypadku konieczne jest dokładne czyszczenie całej powierzchni, aby uniknąć powstawania kolejnych plam. Po umyciu buty należy dobrze wypłukać, całkowicie pozbywając się mydła, i wystawić je do wyschnięcia na zewnątrz.

Nie można suszyć mokrego obuwia przy kaloryferze, ponieważ istnieje ryzyko deformacji lub żółtych plam. Dobrze jest wypchać wnętrze butów czystą szmatką i okresowo ją wymieniać na inną. Z kolei, jeśli buty mają sznurówki, to należy je zdjąć i wyprać osobno. Jednocześnie można je namoczyć w proszku lub nawet w wybielaczu przez kilka godzin. To samo dotyczy wkładek, jeśli nie są wklejone i ich wyciągnięcie z butów nie stanowi problemu.

buty zimowe

 

Jak pozbyć się zażółcenia z białych trampek?

 

Często zdarza się, że białe buty przybierają żółtawy odcień, a to oczywiście psuje ich wygląd. Żeby poradzić sobie z takim nalotem, musimy wziąć pod uwagę materiał, z którego buty zostały wykonane.

Roztwór mydła najlepiej nadaje się do butów uszytych z tkaniny. Aby to zrobić, wystarczy rozcieńczyć mydło w płynie gorącą wodą, namoczyć w nim gąbkę lub pędzel i przetrzeć  całą powierzchnię buta. Mydło można zastąpić proszkiem, ale najpierw wszystkie granulki muszą być dobrze rozpuszczone w wodzie. Również do usuwania zażółceń z białych butów nadaje się wybielacz do tkanin. Należy go rozcieńczyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do tego celu można użyć wybielacza zarówno w postaci płynu jak i proszku lub tabletek.

Jeśli zażółcenie jest bardzo wyraźne, a w domu nie mamy wybielacza, to możemy także przygotować roztwór sody, octu lub amoniaku, przetrzeć nim zabrudzoną powierzchnię buta i oczywiście spłukać ją wodą i następnie dokładnie wysuszyć.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

W szczególności polecamy buty sportowe American Club!

pixelpixel