W jaki sposób rozciągnąć zamszowe buty?

2023-01-18
W jaki sposób rozciągnąć zamszowe buty?

Skóra zamszowa to szlachetny, naturalny materiał, który jest idealny zarówno do produkcji stylowej odzieży, jak i obuwia. Jednak pomimo dużej wytrzymałości i niewątpliwych walorów estetycznych, zamsz mocno wchłania wilgoć, dlatego też musimy odpowiednio o niego dbać. Niekiedy zdarza się, że jakiś model szczególnie się nam podoba i pomimo tego, że zbyt ściśle przylega do nogi, to decydujemy się na jego zakup. Niestety podczas użytkowania, takie buty powodują duży dyskomfort i mogą być przyczyną nieprzyjemnych otarć. Warto więc dowiedzieć się, jak je rozciągnąć i nie uszkodzić ich struktury.

Jak skutecznie rozciągnąć zamszowe buty tak, aby ich nie uszkodzić?

Buty z naturalnego zamszu zawsze wyglądają elegancko, kobieco i efektownie. Zwykle zamsz rozciąga się samoczynnie w trakcie noszenia, ponieważ materiał ten jest miękki i giętki. Często podczas przymiarki w sklepie nie odczuwamy żadnego dyskomfortu, jednak przy codziennym noszeniu okazuje się, że buty są ciasne lub ocierają skórę. Sytuację tę można łatwo skorygować, stosując metody omówione poniżej. Najważniejsze jednak jest to, że zamsz, to naturalny materiał, który dobrze utrzymuje ciepło, a przy tym jest oddychający oraz bardzo wytrzymały.

Pierwszym sposobem jest wybór odpowiedniej pianki stretch, która idealnie nadaje się do rozciągania butów zamszowych i można ją stosować samodzielnie w domu. Taki preparat zakupimy właściwie w każdym sklepie obuwniczym, czy też w Internecie. Technologia użytkowania może się nieco różnić w zależności od producenta, ale podstawowe kroki dotyczące stosowania pianki w sprayu są bardzo proste. Wystarczy nałożyć wymaganą ilość produktu na wacik i przetrzeć nim wcześniej oczyszczoną powierzchnię buta. Istnieje również możliwość jej aplikacji wewnątrz buta. Następnie zakładamy skarpetki i buty na 30-40 minut lub szczelnie wypychamy je papierem. Papier gazetowy nie jest zalecany, ponieważ plami buty od środka. Za pomocą tej prostej metody zamsz wystarczająco szybko się rozciągnie i nieznacznie zwiększymy szerokość swoich butów.

Z kolei jeśli potrzebujemy rozciągnąć cholewki butów, to do tego celu sprawdzi się również napinacz piankowy.

mokasyny sergio leone

Domowym sposobem na rozciąganie butów zamszowych jest także zastosowanie piwa. Być może ta metoda wydaje się dziwna, ale jak się okazało piwo to uniwersalny napój, który ma wiele praktycznych zastosowań. Aby to zrobić, musimy rozprowadzić piwo po wewnętrznej stronie buta, równocześnie uważając, aby nie dostało się na zewnątrz, ponieważ zewnętrzna strona może ulec uszkodzeniu. Następnie należy nosić je przez kilka dni, zapach powinien wkrótce wyparować i tym samym nie będzie więcej wyczuwalny. Do tego celu lepiej wybierać piwa jasne, ponieważ nie pozostawiają nieprzyjemnych i trudnych do usunięcia plam.

Inna, nieco ekstremalna metoda rozciągania zamszowych butów polega na umieszczeniu ich w bardzo zimnym miejscu, takim jak zamrażarka. Wystarczy do woreczka wlać wodę, zawiązać i następnie włożyć go do buta. Istotne jest, aby worek z wodą wypełnił całe wnętrze. Następnie należy zostawić buty w zamrażarce na 8-9 godzin, najlepiej na noc. W tym czasie zamsz rozciągnie się, ponieważ podczas procesu zamrażania woda zamieni się w lód, i tym samym zwiększy swoją objętość. Jednak, aby wyjąć worek z zamrożoną wodą z buta, musimy wcześniej trochę roztopić lód i tym samym zmniejszyć jego objętość. W przeciwnym razie obuwie może zostać uszkodzone od wewnątrz. Następnie należy pozostawić buty do całkowitego wyschnięcia. Jeśli efekt był niewystarczający, to można powtórzyć cały proces ponownie.

Obecnie istnieją setki różnych sposobów na rozciąganie butów na długość, szerokość, a nawet powiększanie ich o 1 rozmiar. Podobnie jak w poprzedniej propozycji z workiem wypełnionym wodą, można zastosować metodę butelkową, której istotą jest to, że zamiast zawodnego, foliowego opakowania, stosujmy półlitrową butelkę wody. Należy ją również umieścić w bucie i pozostawić na noc na 7-8 godzin w zamrażarce. Jeśli buty nadal są ciasne w palcach, również można powtórzyć procedurę ponownie. Zamiast butelki, czy też foliowego worka w ten sam sposób można także użyć balonów do nadmuchiwania, które tym razem nie napełniamy powietrzem, tylko wodą, wkładamy do butów i następnie do zamrażarki.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

W szczególności polecamy zamszowe obuwie Sergio Leone!

pixelpixel