Wybierasz się w góry zadbaj o właściwe obuwie

2019-09-30
Wybierasz się w góry zadbaj o właściwe obuwie

Turystyka górska ciągle cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeżeli chcielibyśmy przekonać się jak dużą, wystarczy udać się do Tatrzańskiego Parku Narodowego i ustawić w jednej z niekończących się kolejek na popularnych szlakach. Górskie wycieczki nie tylko korzystnie wpływają na nasze zdrowie, regularnie uprawiane wzmacniają całe ciało, ale także dostarczają nam wiele niezapomnianych przeżyć. Trudno przecież o piękniejszy widok od panoramy widzianej ze szczytu przed chwilą zdobytego wzniesienia.

Warto wspomnieć, że zdrowotny aspekt turystyki górskiej doceniany był już w XIX wieku. Między innymi wielki propagatorem wycieczek po górach był Stanisław Staszic, który wydał o tym publikację zatytułowaną „O ziemiorodztwie Karpatów”. W połowie XIX wieku centrum turystyki stało się Zakopane. Przyczyniły się do tego wieści o cudownych, uzdrawiających właściwościach tamtejszego klimatu. Z tego powodu wiele ówczesnych lekarzy jako część terapii dla chorych na płuca ordynowało właśnie wyjazd do Zakopanego. Kolejną ważną postacią, która przyczyniła się do rozwoju turystyki, jaką znamy w dzisiejszej postaci, był Tytus Chałubiński. Dzięki niemu rozpowszechniła się wizja górskich wycieczek, jako rozrywki, formy dbałości o zdrowie oraz sposób na aktywny wypoczynek. Dzięki niemu i jego publikacjom Zakopane stało się znane w Europie, a on zyskał miano króla tatr.

W tamtych czasach można było wyróżnić dwa typy turystów. Pierwszym z nich byli mieszkańcy miast odziani w ówczesne stroje spacerujący dolinami w poszukiwaniu zdrowia i relaksu. Drugą grupą były osoby szukające wyzwań. Byli to z dzisiejszej perspektywy wyczynowcy, którzy mierzyli się z własnymi słabościami, zdobywając kolejne szczyty.

Łatwo zauważyć, że do dzisiaj możemy w przybliżeniu utrzymać taki podział. Rekreacja mocno różni się od wyczynu. Kiedy pokonujemy kolejne rekordy, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, którego podstawą są właściwie dobrane buty. Odpowiednia stabilizacja kostki oraz podeszwa, która sprosta trudnemu terenowi, często wyznacza cienką granicę dzielącą nas od katastrofy.

Inne obuwie wybierze alpinista lub taternik. Inne będzie odpowiednie dla osoby uprawiającej biegi górskie. Tak, powstała również i taka dziedzina sportu. Może nie jest bardzo znana poza osobami uprawiającymi biegi, ale wokół niej zgromadzona jest spora społeczność oraz wielcy sponsorzy.

Ciekawą postacią, a jednocześnie legendą tego sportu jest Kílian Jornet Burgada. Wśród jego wielu osiągnięć warto wspomnieć o niesamowity rekordzie ustanowionym w 2016 roku. W czasie poniżej dwunastu godzin Jornet dwukrotnie wbiegł na szczyt Mount Blanc i zbiegł z niego. Jego historia jest także powiązana z marką obuwia Salomon. To dzięki niemu ich model speedcross 2 został spektakularnie wypromowany, kiedy niespełna dwudziestoletni Kilian Jornet stojący u progu kariery wygrał w nich Ultra-Trail du Mont-Blanc, najsłynniejsze zawody górskie na świecie. Oczywiście był to dopiero początek współpracy pomiędzy biegaczem a znaną marką. To właśnie dla niego Salomon przygotował rewolucyjne, modułowe obuwie, w którym mistrz ma wbiec na Mount Everest.

Oczywiście dla większości z nas tego typu osiągnięcia są poza granicami możliwości. Z tego też powodu wybierając się na podgórskie szlaki, nie potrzebujemy specjalistycznego, bardzo drogiego sprzętu. Wystarczy nam dostosowana do warunków pogodowych odzież wierzchnia oraz buty, które sprawdzą się w nieco trudniejszym terenie. Kupując obuwie do naszych wycieczek, przede wszystkim zwróćmy uwagę na podeszwę. Podstawa butów musi być solidna i odpowiednio profilowana. Kiedy przewidujemy, że teren, po jakim będziemy chodzić, jest w przeważającej mierze skalisty, wybierzmy podeszwę grubszą niż przy wariancie, kiedy nasze szlaki prowadzą po terenie miękkim i lesistym.

Kolejną ważną cechą butów jest cholewka, która będzie stabilizować staw skokowy.

Powinna być wyższa niż w zwyczajnych butach, dzięki czemu zapobiegniemy kontuzjom. Pamiętajmy, że wybór wysokości buta jest też związany z tym, czy przewidujemy, krótką wyprawę, na którą nie potrzebujemy zabierać ze sobą dużo bagażu, czy będziemy nieść ciężki plecak. Przy drugiej ewentualności, wybrane buty powinny być zdecydowanie wyższe, a co z a tym idzie, stabilizacja kostki będzie mocniejsza.

Na górskie wycieczki polecamy doskonałe buty wyprodukowane przez Badoxx. Model BADOXX MMXC-7455 idealnie sprawdzi się podczas górskich wędrówek. Ocieplane, wykonane ze skóry buty cechuję wysoka wytrzymałość, a masywna podeszwa ma właściwości antypoślizgowe.

Interesującą propozycję przygotowała także firma American Club. Solidne, sznurowane buty MBD15673-5 nie tylko odznaczają się nieprzeciętną wytrzymałością, ale także zostały wyposażone w innowacyjną technologię odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Specjalna konstrukcja obuwia sprawia, że but jest solidny, a jednocześnie niezwykle lekki.
Buty w góry

 

pixelpixel